Четирима умират на всеки 24 часа от хепатит поради късна диагноза и лечение
Безплатно тестване за хепатит С и В продължава и днес – 28 юли, Международен ден на борбата с хепатита. Четирима умират на всеки 24 часа от хепатит поради късна диагноза и лечение.

Съществуват пет основни щама на вируса на хепатит А, B, С, D и Е, като глобалните усилия са насочени към елиминиране на инфекциите с хепатит B, C и D. В тази връзка Световната здравна организация (СЗО) информира, че по света 1,1 милиона смъртни случая са причинени именно от хепатит B и хепатит С инфекции. В същото време диагностицирани са около 10% от лицата, които имат хронично протичаща инфекция с хепатит B, а децата, които имат достъп до ваксина срещу хепатит B при раждане, представляват едва 42 %.
У нас заразените с хепатит С са 87 000, а с хепатит В – 226 000 души. Ако страната иска да елиминира тези заболявания до 2030 г., трябва годишно да лекува 8500 души от хепатит С и 45 000 от хепатит В.
Настоящата кампания на Министерството на здравеопазването е насочена към:
Хора, които в миналото (преди 1992 г.) са имали кръвопреливане или са били подложени на оперативни интервенции;
Такива, които смятат, че са имали рискови ситуации (например използване на нестерилни инжекционни прибори), които би могло да са довели до инфектиране.
Прегледите са анонимни и от тях може да се възползва всеки желаещ. Инициативата е на сдружение „ХепАктив“, Световната здравна организация (СЗО) и Министерството на здравеопазването (МЗ).
„Това, което установихме до тук, е, че средно на 4 изследвали се, един е с положителна проба за хепатит С. Това означава, че добре сме се ориентирали в кои групи да търсим заразените“, коментира проф. Красимир Антонов. от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Преди седмица той алармира, че България драстично изостава в намирането на носителите на коварната болест. Смята се, че у нас нейната честота е 1,1%, което прави около 77 000 души. Поради липсата на симптоматика и на профилактика над 90 % (около 69 000 души) не знаят, че са заразени и съответно не се лекуват.
СЗО прие глобална стратегия за достигане на 90% диагностика на хепатит С, 80 % излекуване и 65% намаляване на смъртността, причинена от болестта, до 2030 година. Пресметнато е, че за да се доближим до тези цели е необходимо да лекуваме 5000 пациенти с хепатит С на годишна база. Към момента се лекуват около 1200 (това са данни от миналата година – за тази година, заради коронавируса, спадът е още по-драстичен). В УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ пациентите, които са на терапия от началото на годината са едва 46, срещу двойно повече за същия период на миналата година.
Пациенти, при които се установи инфекция, ще бъдат пренасочвани за безплатна консултация и назначаване на терапия в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, където се намира най-големият център за лечение на вирусни хепатити в България. От 2016 г. безинтерфероновата терапия, която осигурява над 99,4% изчистване на вируса, се покрива напълно от НЗОК.
Хепатит С е седмата причина за смъртност в света и първата за развитие на рак на черния дроб. Инфекцията може да протече безсимптомно в продължение на 30 години.