Кой е алкохолик и кой – просто пияч
Алкохолизмът е болест, при която човек се намира в състояние на физическа и психическа зависимост от алкохола, което води до промени в психиката на болните, нарушено функциониране на обмяната на веществата и увреждания на много органи в организма. Поставянето на диагнозата „Алкохолизъм“ обаче не е толкова лесно. Различните страни имат различни критерии за това.
Снимка: freepik
107 млн. за алкохолиците по света, а средната възраст на зависимите е 26 г.
Консумацията на алкохол е фактор, който причинява над 200 заболявания и увреждания, включително психични и поведенчески разстройства, чернодробна цироза, рак и сърдечно-съдови заболявания.
В международно проучване е установено, че 77% от хората с алкохолна зависимост имат най-малко едно съпътстващо заболяване.
Употребата на алкохол е седмият най-значим рисков фактор за ранна смърт и инвалидност в световен мащаб, който е причина за 2,2% от всички смъртни случаи при жените и 6,8% при мъжете.
При хората на възраст между 15 и 49 години употребата на алкохол е водещият рисков фактор за преждевременна смърт, като е причина за 3,8% от смъртните случаи при жените и 12,2% от смъртните случаи при мъжете. Много от тези смъртни случаи са вследствие на травми, свързани с пътно-транспортни произшествия и насилие.
Критерии за поставяне на диагноза алкохолизъм
Според руските критерии алкохолизмът се диагностицира при хора, които са имали три от следните симптоми за известно време през последната година:
- Силно желание за пиене, неукротимо желание за алкохол.
- Намалена способност за контрол на пиенето – алкохолни дози и продължителност. Това е придружено от продължителна употреба на големи количества алкохол и неуспешни опити за контрол.
- С прекратяване на консумацията на алкохол, появата на синдром на отнемане (синдром на отнемане). За да се борят с него, хората отново пият алкохол или подобни вещества.
- Промяна в поносимостта към алкохол: необходимо е увеличаване на количеството или ефектът се засилва със същите дози.
- Загриженост за пиенето на алкохол. Заради пиенето хората напълно или частично се отказват от други интереси. Много време се отделя на алкохол и възстановяване след прием.
- Продължаване на употребата на алкохолни напитки въпреки ясни признаци на вредни ефекти.
По този начин критериите за диагностициране на алкохолизъм не съдържат индикации за броя на алкохолните напитки, консумирани на седмица.Пандемията кара болниците да приемат повече пациенти с алкохолно чернодробно заболяване
Пандемията предизвика изостряне на алкохолизма при много хора, борещи се с този проблем. Американски лекари съобщават, че във връзка с това приемът на пациенти с алкохолна чернодробна болест в болници се е увеличил с 30-50%.
В САЩ диагноза алкохолна зависимост се поставя много по-лесно. Алкохолик може да се нарече човек, който през последната година за определено време е срещал само два от тях:
- Пиене на алкохол в големи количества и по-дълго от планираното.
- Многократни неуспешни опити за ограничаване на консумацията на алкохол.
- Прекарване на много време в придобиване на алкохол, пиене и възстановяване от ефектите му.
- Силно, доминиращо желание за алкохол.
- Повтарящото се пиене като причина за неспособността на човек да се справи с обичайните си роли на работа, в училище, у дома.
- Продължава да пие въпреки дългосрочни социални или лични проблеми.
- Нарастващо пренебрегване на важни социални и професионални дела, както и отдих и развлечения, или пълното им отхвърляне.
- Пиенето на алкохол редовно е придружено от опасности за здравето (шофиране, опасен секс, плуване, работа с машини).
- Продължаващата употреба на алкохол въпреки разбирането, че повтарящите се здравословни и психични проблеми са свързани с него.
- Промяна в толерантността към алкохола.
- Отказът от алкохол е придружен от синдром на отнемане.
Има ли значение количеството?
Количеството алкохол, което пиете, може да бъде рисков фактор за развитие на алкохолизъм. Американският национален институт по злоупотреба с алкохол и алкохолизъм (NIAAA) посочва , че злоупотребата с алкохол и прекомерното пиене са свързани с развитието на алкохолна зависимост.
Какво представлява стандартната порция алкохол?
Според СЗО : еквивалентно на 10 грама чист алкохол.
В Съединените щати : еквивалентно на 14 грама чист алкохол.
- 1 кутийка бира (330 мл) със сила 5% – 13 г чист алкохол;
- 1 чаша вино (140 мл) със сила 12% – 13,3 г чист алкохол;
- 1 чаша силен алкохол (40 ml) със сила 40% – 12,6 g чист алкохол.
NIAAA определя злоупотребата с алкохол като пиене на повече от три или четири стандартни напитки всеки ден за жени и мъже, съответно. Американските служби за злоупотреба с алкохол и вещества (SAMHSA) считат, че дадено лице злоупотребява с алкохол, ако той или тя е пил прекомерни количества (повече от четири или пет стандартни напитки) поне пет пъти през последния месец. Подчертаваме обаче, че тук говорим за риска от алкохолизъм, а не за самия алкохолизъм.
1 Отговор
[…] Кой е алкохолик и кой – просто пияч […]