Народните представители да не чупят сглобката, а да осигурят спокойствие на здравния сектор
„Това е елемент на договорка, която е нужна да бъде направена между двете политически формации в коалицията. Очевидно има търкания, очевидно има промени в последния момент и нищо не е предрешено.“ Това каза пред БНР здравният икономист Аркади Шарков по повод проваления избор на управител на НЗОК.

Той допълни, че е нужда стабилност на управлението и припомни, че вчера е внесено изменение в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), което да позволи да продължи да управлява временно изпълняващия длъжността до избора на нов управител.
„Освен ако народните представители не искат да счупят сглобката, нека осигурят спокойствие на здравния сектор. Политическите битки са такива. Трудно е да си начело на такъв тип орган. 7 милиарда са вече парите, които ще бъдат управлявани. Бъдещият управител ще трябва да може да спазва баланси и да не накланя везните в една или друга посока.“, добави той.
По отношение на бюджета за лекарства той заяви, че традиционно всички страни са недоволни от бюджета, но важното е да са еднакво недоволни. „Защото ако има едни, които са по-доволни от други, тогава ще има нарушение на баланса както между перата, така и между заинтересованите страни. Наистина има нарастване на средствата за лекарствата, защото има навлизане на много иновативни молекули. Има нарастване и на средствата за болнична помощ поради навлизането на много иновативни терапии. Единствено обвързването на средствата за болниците с нарастването на заплатите не е добре обосновано, защото само част от тях имат подписан Колективен трудов договор.
Той допълни, че ще има нарастване на исканията на общинските болници. „Идват местни избори. Ще има както логични искания, така и политически. Общинските болници са лечебните заведения, които са в недобро финансово състояние“, изтъкна Аркади Шарков.
Той коментира и темата за недостига на лекарствата. „Продължава липсата на лекарства, но това не е само в България, а в целия Европейски съюз. 67 са продуктите, които се водят в дефицит“, каза Шарков.