БЛС настоява за още парите за болниците
БЛС настояват част от резерва на НЗОК да се разпредели предварително за непредвидени и неотложни разходи и изрази това в официално становище до здравната и бюджетната комисия в НС.

Уважаеми дами и господа,
След като се запозна със Законопроекта на бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2023 г. , внесен от Министерския съвет на 05.06.2023 г. със сигнатура 49-302-01-42 (наричан по-долу Законопроекта) Български лекарски съюз изразява следното становище:
Одобряваме продължаването
на политиката от предходната година за приоритизиране и отделяне на по-голям финансов ресурс от бюджета на НЗОК за дейностите в извънболничната медицинска помощ (първична, специализирана и медико-диагностична). Надяваме се и в бъдеще да продължи, и да се доразвие политиката за поставяне на акцент върху финансирането на дейности по профилактика и амбулаторно наблюдение на здравноосигурените лица, както и скрининг на социално значими заболявания.
В предложената в Законопроекта
финансова рамка за здравноосигурителни плащания е видно, че съотношението върху относителния дял на средствата предназначени за лекарствени продукти (по ред 1.1.3.5) и на тези за медицински дейности (по редове 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.3.4 и 1.1.3.7) от общия размер на здравноосигурителните плащания по ред 1.1.3 формално е спазено, което считаме за удовлетворително, но все пак следва да се отбележи, че размерът и относителния дял на средства за лекарствени продукти продължават да нарастват.
По отношение на определените
в Законопроекта параметри на бюджета по ред 1.1.3.7. – здравноосигурителни плащания за болнична помощ , бихме искали да Ви предложим по този бюджетен ред да бъдат подсигурени допълнителни средства, като се разпредели предварително част от Резерва на НЗОК за непредвидени и неотложни разходи.
Мотивите за това предложение са следните:
1. Предлаганото увеличение по ред 1.1.3.7. от Законопроекта за дейностите в болничната помощ, в сравнение с 2022 г. изглежда задоволително, но съпоставен с действителните заплатените средства от НЗОК за болнична помощ през 2022 г., предвиденият ръст не е толкова голям. Считаме, че предвиденият ресурс не може да гарантира дори заплащане през цялата 2023 г. на договорените в НРД цени на медицински дейности в болнична помощ, които през 2022 г. бяха увеличени поетапно.
2. По данни на НЗОК за направените към 30.06.2023 г. здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ, може да се прогнозира значителен недостиг на средства по ред 1.1.3.7 от Законопроекта, към 31.12.2023г.
3. Промените в Закона за здравното осигуряване, (изм. и доп., обн. ДВ бр. 13 от 7.02.2023 г.) налагат в Националния рамков договор за медицинските дейности 2023-2025 г., който следва да бъде приет след приемането на ЗБНЗОК за 2023 г., да се запишат „изисквания относно основните трудови възнаграждения на медицинските специалисти, работещи в лечебни заведения за болнична помощ в изпълнение на договори с НЗОК, които са не по-малко благоприятни от предвидените в колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“; както и да се предвидят средства по Методики за финансиране осигуряване на медицински персонал в болници, от отдалечени, труднодостъпни райони, единствени в общината, и за приоритетни МБАЛ. Което от своя страна предполага, че определеният в бюджета на НЗОК финансов ресурс за дейности в болнична медицинска помощ трябва да осигури изпълнението на тези изисквания.
С уважение:
Д-р Иван Маджаров
Председател на УС на БЛС