По-малък бюджет за здравеопазване тази година, обещание за повече догодина
8,85 млрд. лв. са разходите за здравеопазване, предвидени в бюджета за 2023 г. на новия редовен кабинет.

Финансовият министър Асен Василев представи нещо като проект за бюджет, или по-точно изсипа една камара от числа. От тях се вижда, че новата власт няма да положи никакви усилия за някакви реформи в обществения сектор – брой на публичната администрация, пенсионен модел, държавните дружества и предприятия, здравеопазване, образование.
8,85 млрд. лв. са разходите за здравеопазване, предвидени в бюджета за 2023 г. на новия редовен кабинет. Припомняме, че предложената сума от временния кабинет през април възлизаше на 9,04 млрд. лв.
Посочената сума 8,85 млрд. лв. е с 400 млн. повече от миналата година, а обещанието на финансовото министерство е за още 1 млрд. през следващата година. Тук влизат всички разходи по всички функции здравеопазване – парите на НЗОЛ, на МЗ, за общините и по европроекти.
Прогнозата е бюджетът за здравеопазване на стане 10 млрд. лв. за 2024 г, а за 2025 – 10,7 млрд.
Здравната вноска остава непроменена – 8%, но пък има ръст на годишната база на социалните трансфери. Освен това има обещание държавните болници да не внасят 100% от дивидентите си в държавния бюджет.
„Представените параметри от бюджета за 2023 г. от финансовия министър Асен Василев е един добър счетоводен документ, едно изравняване на приходите и разходите. Това заяви народния представител от „БСП за България“ и член на бюджетната комисия проф. Румен Гечев. Той коментира в Плевен , че в света не съществува класация на държавите коя какъв бюджетен дефицит има, а се гледа какъв е стандартът на живот, покупателна способност, достъп до образование и здравеопазване на населението, конкурентоспособност на икономиката.
Той изрази мнение, че е нужна промяна в данъчната система на България като се въведе прогресивно данъчно облагане. „Политиците не обичат да говорят за промяна на данъците, тъй като не печелят гласове от това. Но ще трябва да вземем решение – дали ще имаме по четири-пет нови милионери всеки месец в България, но и имаме по няколко хиляди нови бедни, които не могат да вържат двата края.