Регулация в сферата на естетиката трябва да има, но най-добрата регулация е осъзнатият пазар
На 16-17 юни 2023 г. Grand Hotel Millennium, София, стана домакин на Първи Международен Конгрес по Естетична Медицина в България iCAMP 2023, който се превърна в средище за обмяна на опит и идеи не само за новостите и успехите в областта на Инжекционни терапии, Пластична хирургия и Регенеративна медицина, но и на трудностите в нейната правна регулация.

iCAMP 2023 се превърна в изключително събитие, обединяващо 500 лекари от 4 континента с интерес към естетична медицина, предоставящи висококачествено обслужване на техните пациенти, с участието на 40 чуждестранни и 28 български лектора, като на конгреса се очакват участници от повече от 20 различни държави. Форумът е пръв по рода си, който ще се проведе в 3 различни паралелни зали – Инжекционни терапии, Пластична хирургия и Регенеративна медицина.
„Българската гилдия“ бе представена от имена като д-р Радина Денкова и д-р Eмил Стоименов.
Активен участник конгреса бе и адв. Мария петрова, специалист по медицинско, здравно и фармацевтично право, на която се падна задачата да коментира проблемите свързани с правната регулация в областта на Естетичната медицина.
„Липсата на регулативна рамка в сектора, което е в ущърб както на лекарите, така и на пациентите“ започна презентацията си адв. Петрова, която все още е единствениятт лекар и юрист, адвокат, специализирал медицинско право, притежаващ необходимата квалификация за това у нас.
„Когато преди 6 години наредих до гинеколози и хирурзи, лекарите практикуващи естетична медицина по риск и брой претенции към тях, всички бяха изненадани… Когато отнесох темата към Комисия и НС, чух: “Мария, това ли е най-големият проблем в здравеопазването?!” Все едно тези проблеми имат тежест и ги слагаме на кантар…“, каза още адв. Петрова.
„Лекарите не трябва да работят по изготвяне на стандарти, могат да бъдат консултанти, но не трябва да “нормотворят”, защото им липсва базисна правна грамотност в медицинските среди. Има емпирично натрупани, хаотични познания, които обаче не водят до нещо полезно и конструктивно. Аргументи, граничещи с лека истерия, като “аз не съм съгласна!”, не създават предпоставка за решаване на проблеми и диалог. Няма по-добри и по-можещи по презумция, има по-обучени, по-знаещи, по-отговорни.“

Според адв. Петрова докато има търсене на “евтино”, докато не се цени безопасното, ще има проблеми! В последните няколко години станах свидетел и задочен участник в един абсурден спор между лекари: дерматолози и дентални лекари, кой, какво може или по-скоро какво не може! В желанието “да изпишат вежди, се избодоха очи! “.
„Регулация в сферата на естетиката трябва да има, но най-добрата регулация е осъзнатият пазар!“, категорична бе адв. Петрова.