Тристранният съвет не постигна съгласие за работата на ТЕЛК комисиите
Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) не постигна съгласие по Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи, предава БТА.
Проектът за промени в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза предвижда към всяка държавна или общинска болница да се разкрие поне една ТЕЛК. Заложено е увеличаване на комисиите от 70 на 150. Също така в нея да работят лекари от болницата, както и документите на пациентите да се разглеждат на случаен принцип, както и това да става неприсъствено за болните хора. Експертите в комисиите също така ще получат задължението да уведомяват по-добре пациентите за движението на документите, включително по електронен път.
Промените целят да се реши проблемът със забавяне на медицинската експертиза на трайно намалената работоспособност и степен на увреждане, осъществявана от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК).
Според вицепремиера и социален министър Лазар Лазаров, идеята на поправките е не да се решат всички проблеми, а да се направи опит за ускоряване на процедурите. „Това, което е предложено, се концентрира върху принципите, които в момента работят“, коментира той. Лазаров обясни, че се цели правилата да се спазват от всички комисии.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българска стопанска камара, Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и Конфедерацията на труда „Подкрепа“ се обявиха в подкрепа на направените промени и статутът на ТЕЛК какъвто е, „просто трябва да бъде премахнат“.
За разлика от тях (КНСБ) от Конфедерацията на независимите синдикати в България, заявиха, че имат сериозни притеснения и се въздържат от подкрепа.