Международна мрежа за наблюдение на патогените стартира СЗО
СЗО заедно стартира глобална мрежа, чиято цел е да помогне за защитата на хората от заплахи от инфекциозни болести чрез силата на изследванията на геномиката на патогените, съобщи пресслужбата на световната организация.

Международната мрежа за наблюдение на патогените (IPSN) ще предостави платформа за свързване на държави и региони, като ще подобри системите за събиране и анализ на проби и ще даде възможност за бързо и широко споделяне на тези данни. От СЗО са категорични, че това е начин да бъде стимулирано вземането на адекватни решения в областта на общественото здраве.
Геномиката на патогените анализира генетичния код на вируси, бактерии и други болестотворни организми, за да установи тяхната степен на инфекциозност, агресивност и потенциал да предизвикат смърт, както и начинът им на разпространение, припомнят от СЗО.
IPSN ще действа със секретариат, хостван от Центъра на СЗО за пандемии и епидемично разузнаване. Мрежата ще обединява световни експерти, компетентни в своите научни области, както и представители на правителства, на частния сектор, на неправителствени и филантропски организации.
Създаването на IPSN е подкрепено с финансиране от германското правителство, което то осигурява за центъра, открит в Берлин през 2021 г. като част от мерките за отговор срещу COVID пандемията.
Идеята в годините на пандемията беше със своя научен и изследователски потенциал центърът да извади наяве слабите места в начина, по който държавите откриват, наблюдават и управляват големите заплахи за общественото здраве, припомнят от СЗО. Сега тази дейност се разширява, като във фокуса се поставят и други инфекции с цел да бъдат предотвратени и други пандемии, допълват оттам.
„Целта на тази нова мрежа е амбициозна, тя може да играе жизненоважна роля за здравната сигурност, като предостави на всяка страна достъп до геномно секвениране на патогени и анализи като част от нейната система за обществено здраве“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус.