Адв. Петрова: Майка е тази, която е родила детето
Според българското законодателство, майка е тази, която е родила детето. Така адвокатът по медицинско, здравно и фармацевтично право Мария Петрова коментира случаите, в които български семейства наемат сурогати майки срещу заплащане в Украйна, пред в-к „Телеграф“.
Сурогатното майчинство е напълно разрешено в Украйна, но не и у нас, както и в повечето Европейски страни.
От украинското законодателство се възползват много богати двойки от Европа. За България практиката е от няколко години, твърди Елена Понеделничко – главен координатор на една от агенциите в Киев.
Поради затруднената от военната операция ситуация, възможно е двойките просто да изпратят ембрионите си в Украйна, ако държат на свой генетичен материал, коментира още Понеделниченко. Заплащат се между 37 000 и 42 000 $, според програмата, която бъдещите родители са избрали. След раждането, с апостил от Българското консулство, се завръщат в страната с бебе.
Според адв. Мария Петрова обаче, нещата не са толкова ясни и лесни след завръщането, и ако се случват, то е чрез заобикаляне на закона.
„Сурогатното майчинство не е позволено от българското законодателство. А за всичко, свършено навън, се носи отговорност. В това число и наказателна. В нашето законодателство е посочено, че майка е тази, която е родила детето. В този смисъл, една жена, която е ползвала сурогат, но декларира, че е майка, извършва най-малкото документно престъпление.“ коментира адв. Петрова.
В украинския Акт за раждане се записват само имената на предполагаемите родители, а за това у нас се носи отговорност, допълва специалистът.
Адв. Петрова посочва и други възможни хипотези: като например дали оплождането е извършено действително с генетичен материал от двамата в двойката, дали е с генетичен и донорски или само донорски материал; дали двойката има сключен граждански брак и др.
Тя изрази скептицизъм и по отношение коректността на услугата за изпращане на генетичния материал.
„България е част от ЕС и трябва да следва строгите норми за съхранение и транспортиране на биологичен материал. За да бъде транспортиран до която и да е страна, която не е член на ЕС, трябва да бъде придружен с документи, а това трудно може да се осъществи на този етап без документно престъпление.“
Адв. Петрова не пожела да коментира моралната и етична страна на въпроса, но подчерта, че ако подобни неща се случват у нас, то е чрез заобикаляне на закона, а не благодарение на него.
Тя спомена също, че е не малко еднополови двойки посещават Полша, Словакия, Чехия, за да се възползват от сурогатното майчинство и отново подчерта, че последното е забранено у нас, както и в повечето Европейски страни.
1 Отговор
[…] Адв. Петрова: Майка е тази, която е родила детето […]