Синдромът на хроничната умора във фокуса на специалистите
„Синдромът на хроничната умора е едно сложно биологично, така и психологично състояние, което се наблюдава повече от 6 месеца при някои хора”. Това каза пред Нова телевизия проф. Мариана Мурджева, ръководител на Катедра по микробиология и имунология и ректор на МУ-Пловдив, по повод предстояща кампания за безплатни изследвания, която ще се проведе в Пловдив и София.
Симптомът силна умора, придружена с мускулни и ставни болки, а наред с нея и неразположение след умствен или физически труд, както и след емоционален стрес е част от проявите на синдромът на хроничната умора. Към гореописаните оплаквания трябва да добавим и още един много характерен симптом – неспокойният сън. Могат да се проявяват и симптоми като припадане или чувство на неразположение, когато човек стои прав, а така също и затруднения в концентрирането и вниманието, описа симптомите тя.
Предстоящата кампания се организира в рамките на изследователски проект и има за цел да идентифицира биологичните маркери при синдрома на хроничната умора. В нея ще бъдат ангажирани специалисти от МУ – Пловдив и НЦЗПБ в столицата.
„Тук ще се прави изследване на имунната система, на цитокиновия профил, ще се търсят хронични вирусни инфекции, ще се изследва чревният микробиом и оксидативният стрес. Това ще ни позволи да получим богата картина за това какви са промените в човешкия организъм при хронична умора и пост-COVID”, обясни проф. Христо Тасков, изследовател в Научния институт на МУ-Пловдив.
Безплатни изследвания ще се извършват на две места: В Катедрата по медицинска микробиология и имунология и НИМУ на Медицински университет – Пловдив, и в Националния център по заразни и паразитни болести в София.