Плащаме огромни пари за ваксини, които не ни трябват
„България не е участвала в определянето на броя на COVID ваксините, които трябва да ни бъдат доставени. В този процес са участвали само пет държави-членки на ЕС. Те са определяли количествата на доставени ваксини за всяка една страна, като основния критерии за това е населението. Така за България е планирано едно много голямо количество“. Тава заяви в предаването „120 минути“ по БТВ служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев.
Предстои да бракуваме нови 2,5 млн. ваксини, а искат от нас да закупим нови 7 млн. дози, добави още министърът.
„Това е едно огромно количество ваксини, което реално ние ще трябва да платим и след това да унищожим. Точно затова поставих темата в Брюксел по време на срещата на здравните министри в общността“, коментира д-р Меджидиев позицията на министерството за преразглеждане на договорите с фармацевтична компания „Пфайзер.
Според договореностите страната ни няма право да препродава, затова служебният здравен министър е предложил в Брюксел, да се прекрати договора с фармацевтична компания „Пфайзер“ и да се препоръчват конкретни количества, според нуждите на всяка една конкретна държава, членуваща в ЕС.
България е направила опит да дари тези ваксини, но никой не ги е пожелал.
Министър Меджидиев настоява плащането да не става предварително, а след доставката на ваксините. „Ние не преговаряме директно с фармацевтичните компания. Това се прави от Европейската комисия. Тя беше водила такива преговори и беше предложен един нов, но отново неприемлив договор. Той предвиждаше намаляване на количествата към европейските държави, но срещу въвеждането на такса „гъвкавост“. Става дума за неустойка. Искаха да платим една огромна на България сума.“
„Нямам право да казвам точна цифра, но ставаше дума за милиони. С тези пари можем да построим Националната детска болница“, каза още д-р Меджидиев.
От думите му стана ясно, че четири държави са подкрепили официално Българи в Брюксел, но е имало и други четири държави, които са заявили, че Европейската комисия трябва да се върне на масата за преговори с фармацевтичната индустрия. „Може да сме държава, която членува в ЕС, но всяка една държава първо защитава интересите на собствените си граждани.“, категоричен е д-р Асен Меджидиев.