Конкуренцията във финансирането – мотивация за качеството на здравните продукти
„Ако има конкуренция във финансиращия механизъм, това ще допринесе повече за пациентите, защото тогава здравните каси ще бъдат мотивирани да проследяват качеството на здравните продукти, които получават техните осигурени лица.“ Това каза пред БНР проф. Тони Веков, управител на верига частни болници, специализирани във високотехнологичната медицина.

İЗащото, ако осигурените лица не са доволни от своите осигурители, те могат да ги сменят. Друг е въпросът, че тази конкуренция не може да бъде абсолютно свободна, трябва да е регулирана, най-малкото за да могат тези фондове да имат финансова стабилност. За да са финансово стабилни, в България трябва да са не повече от три-четири“, добави още той.
Проф. Веков изрази увереност, че публичните средства за здравеопазване в България, които се формират основно от 8% здравна вноска, са недостатъчни. Доказателство за това са високите доплащания на пациентите за импланти, лекарства, медицински дейности, които не са включени в здравноосигурителния пакет. Той се позова на статистика на „Евростат“, според която нивата на доплащане в България са най-високите от всички страни в Европейския съюз, затова е неизбежно увеличаването на средствата за здравеопазване в България.
„Когато публичните средства са малко – да се увеличават с увеличаване на здравната вноска. Другата възможност е да не се увеличават публичните средства, а частните. Намаляването на пакета от здравни услуги, които се предлагат за 8% и не се покриват от тях, ако този пакет бъде намален, тогава тези дейности, които ще бъдат премахнати от него, отиват отново да се заплаща от пациентите. Тогава заплащането от пациентите няма да бъде 45-50% от разходите, а ще нахвърли 50%. Има опасност от нарушаване на солидарността като основна идея на здравното осигуряване“, каза още той.