Нови плашещи данни за хипертонията
Международен екип от учени анализира данни от 1201 големи проучвания за разпространението на хипертонията в 184 страни. Нова научна статия, публикувана в The Lancet, показва, че броят на хипертониците се е удвоил за последните 30 години.

Авторите на научната работа са използвали математическо моделиране, за да оценят разпространението на болестта в различните страни и дела на хората, които получават лечение за нея. Проучването показва, че броят на хората, страдащи от хипертония в света до 2019 г. се е удвоил в сравнение с 1990 г. Засяга до 626 милиона жени и 652 милиона мъже. Това увеличение до голяма степен се дължи на нарастването на населението и увеличаването на броя на възрастните хора.
В същото време делът на пациентите с хипертония сред хората на възраст 30-79 години не се е променил много – те остават около една трета. Разпределението на заболеваемостта в света се промени: то намаля в богатите страни, но се увеличи или остана същото в страните с ниски и средни доходи.
Най-малко пациенти с хипертония има в Канада и Перу (по-малко от една четвърт от възрастното население). Най-много мъже с високо кръвно налягане има в Аржентина и Таджикистан, жени – в Парагвай и Тувалу (повече от половината).
Въпреки лесната диагностика и наличието на сравнително евтини лекарства, около половината от хората с хипертония в света (41% от жените и 51% от мъжете) не знаят за заболяването си, повече от половината не получават лечение. В световен мащаб контрол на кръвното налягане се постига само при една на всеки четири жени и един на всеки пет мъже.

Веднъж на 6 месеца инжекция срещу хипертония?
Контролът на кръвното налягане при пациенти с хипертония се е подобрил от 1990 г. в повечето страни. Той остава на същото ниво в някои бедни страни в Африка, Океания и Азия. По-малко от една пета от мъжете и по-малко от 10% от жените с хипертония се лекуват там.

„Въпреки напредъка в медицината и фармакологията през последните десетилетия, глобалното развитие на лечението на хипертония се забави и голяма част от хората не получават лечение“, каза професор Маджид Езати от Imperial College London, съавтор на изследването.

Кардиолозите посочват източниците на протеини, които намаляват риска от хипертония
Учените пишат, че има спешна нужда от бърза промяна на подхода за намаляване на тежестта на хипертонията в световен мащаб.