Смъртта и повишената активност на „зомби-гените“ след нея
Известно е, че някои мозъчни клетки остават живи известно време след като сърцето на човек спре. В ново проучване, публикувано в Scientific Reports, учените доказват, че активността на някои от тях дори се увеличава в течение на денонощия.

Учени от университета на Илинойс са изследвали свежа човешка мозъчна тъкан, отстранена по време на оперативно лечение на епилепсия. По време на такива операции се отстраняват части от мозъка, които са отговорни за появата на пристъпите.
В експеримента учените оставили проби от мозъчна тъкан на стайна температура до 24 часа. През това време те периодично проверявали активността на клетките на тези тъкани и техните гени.
Какво откриха ученете
Учените сравнявали активността на различни видове гени. Първата група били „домакинските“ гени, които отговарят за основните функции на клетките. Те са интересни, защото тяхната активност (експресия), за разлика от активността на други гени, е почти еднаква във всички телесни тъкани. След мозъчната смърт експресията им остава на постоянно ниво през всичките 24 часа.
Втората група гените били „невронна“. Тя се експресират в невроните и са отговорни за осигуряването на основните мозъчни функции (памет, мислене). След 12 часа активността им започва да намалява.
Третата група гени учените условно наричат “зомби гени“. Те отговарят за работата на невроглиите – спомагателни клетки на нервната система. Активността на тези гени нараства след „смъртта“ в рамките на 24 часа след наблюдението. Моделът на усилване на експресията достига своя връх на 12 часа. Паралелно с това, на фона на невронна дегенерация, глиалните клетки се увеличават по размер, в тях се появяват нови процеси.
„Фактът, че глиалните клетки се увеличават след смъртта, не е голяма изненада, като се има предвид, че те имат противовъзпалителна функция и трябва да прочистят мозъка след увреждане, което се случва например при липса на кислород и инсулт“, каза Джефри Льоб (Jeffrey Loeb), професор в Университета на Илинойс, съавтор на изследването.
Защо учените трябва да знаят това
Получените от учените данни не са просто любопитна информация. Тези резултати трябва да повлияят на методологията на изследване на мозъка.
„Повечето проучвания предполагат, че всички мозъчни процеси спират, когато сърцето спре да бие, но това не е така. Нашите данни са необходими за тълкуване на проучвания върху човешка мозъчна тъкан. Преди това не са изследвани количествени показатели за следсмъртни промени “, обясни Льоб.