Мелатонинът – ще ми помогне ли да заспя
Мелатонинът е хормон, присъстващ в организмите на всички живи същества от водораслите до човека в нива, променящи се в ежедневен цикъл. При висшите животни мелатонинът се произвежда от пинеалоцитите в епифизата, а също и от ретината и стомашно-чревния тракт. Неговата секреция е по-слаба през деня и се увеличава на тъмно.

Мелатонин се синтезира и от различни растения, като ориз, а и за погълнатия мелатонин е показано, че е способен да достигне местата за свързване на мелатонина в мозъците на бозайниците и да се свърже с тях.
Мелатонинът е мощен антиоксидант и подпомага за унищожаването на вредните радикали в организма. Това му свойство е довело до названието му „хормон на младостта“; мелатонинът подпомага съня и подобрява неговите качества, като помага на организма да се възстанови.
Тези му свойство го правят популярно и търсено лекарство. В някои страни, включително и в България, то се продава бе рецепта. Повечето от хората, приемащи мелатонин, го правят без лекарско предписание и нямат представа какво точно е мелатонинът. Това крие рискове, особено след като мелатонин бе препоръчван и при боледуване с COVID-19.
„Тази ситуация ме притеснява, защото липсата на регулация може да означава повишен риск от приемане на различна доза или съставки от тези, които се съобщават на етикетите“, коментира Лурдес ДелРосо – лекар с повече от 20 години практика, 12 от които са посветени изключително на проблеми със съня. През годините е наблюдавал огромно увеличение на употребата на мелатонин от пациентите си. И макар че мелатонинът помага на много от тях, той има някои опасения, които споделя в статия в The Conversation.
Всъщност проучване на добавките с мелатонин установява, че съдържанието на хормона варира от -83 процента до +478 процента от съдържанието на етикета. Изследователите откриват и други вещества, за които не се съобщава, че са в препарата, включително серотонин и валериан.

В ЕС, Великобритания, Канада и Австралия мелатонинът се получава само по рецепта за краткосрочно лечение на безсъние. Този подход позволява по-добро регулиране, разбиране и обяснение на рисковете, ползите и алтернативите на употребата на мелатонин.
Въпреки че мелатонинът е естествен хормон, той не идва без странични ефекти, като най-честите са главоболие и виене на свят. Може също да взаимодейства с други лекарства, като антикоагуланти (лекарства, които помагат за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци).
Най-доброто доказателство за безопасност при употребата на мелатонин е само за краткосрочна употреба (един до три месеца) и в ниски дози (0,5-1 mg).
Дългосрочните ефекти от приема на мелатонин са неизвестни.
Безсънието може да бъде симптом на нарушение на съня като синдром на неспокойните крака или обструктивна сънна апнея, или може да бъде симптом на друго състояние, като депресия, астма или болка.
Когато специалист по съня идентифицира правилната диагноза, тогава могат да се проучат възможностите за лечение.

Цинк при ОРВИ – как да се приема
„Когато трябва да предпиша мелатонин, обикновено препоръчвам да се започне с възможно най-ниската доза (0,5 mg) един до два часа преди обичайното лягане и препоръчвам на пациента да изключи осветлението или да го затъмни, преди да приеме мелатонин. Също така препоръчвам да се избягват други смутители на съня като продукти с кофеин след 15 часа, тежки упражнения вечер или използване на електронни устройства преди лягане“, отбелязва д-р Лурдес ДелРосо.
Превод: Петър Димитров
––––––––––––––––––––––––––––
Източник: Melatonin: should I take it to help me sleep?, Lourdes M. DelRosso, The Conversation