Д-р Младен Таиров: Работата в спешно отделение е надпревара с времето
Д-р Младен Таиров завършва медицина в Тракийския университет в Стара Загора през 2009 г., а през 2015 г. придобива квалификация „Анестезиология и интензивно лечение“ в Медицински университет – София. Професионалният му път започва в МБАЛ „Иван Скендеров“, гр. Гоце Делчев. От февруари тази година е началник на Спешното отделение в болница „Лозенец“.

Роден е малкото селце Жижева – с около 340 са жителите – в община Сатовча. Началното си образование завършва в единственото училище в селото „Яне Сандански“, което е до 4-ти клас. Пътят от там до Спешното отделение на болница „Лозенец“ е продължаване на семейна традиция. Баща ме работи като фелдшер на село и от там започва интересът му към медицината.
След като завършва Тракийския университет, д-р Таиров започва първите си стъпки в професията в общинската многопрофилна болница в Гоце Делчев.
„Първоначално като завърших нямаше възможност за специализация, нямаше места. Имаше няколко години, които бяха с нулев прием. След това започнах работа в болницата в Гоце Делчев, докато се обявят места за специализация. В последствие като се обявиха, се явих на конкурс в София и така започнах да специализирам в болница „Св. Екатерина“. Доста време работих там, но в течение на времето ми се наложи да потърся друго място и да се преместим по обективни причини. Така през 2017 г. Попаднах в болница Лозенец по покана на тогавашния началник на Спешно отделение и от тогава съм част от екипа на болницата“, коментира д-р Таиров.
Коментирайки разликите в работата на голените и малките болници, д-р Тахиров споделя: между Когато говорим за високоспециализирани дейности (трансплантации, кардиохирургия, неврохирургия и др.) в големите градове болниците разполагат с апаратура, опитен персонал и рутина. За тях може би сме единодушни, че именно там е мястото за тяхното провеждане. Но за останалите медицински услуги, които се предлагат и в болниците в по-малките градове, не мисля, че можем да говорим за някакви съществени различия, поне осланяйки се на опита ми в конкретната болница.
Към днешна дата д-р Младен Таиров, като завеждащ Спешното отделение на болницата, което посреща пациенти с различни оплаквания, е и практикуващ анестезиолог в операционната дейност на лечебното заведение.
Споделя, че работата е тежка и разнообразна. „При нас постъпват всякакъв тип пациенти, но най-често това са хора със заболявания на сърдечно-съдовата система. Болницата е известна с добрата си кардиология, сърдечна и съдова хирургия, както и с коремна хирургия, ортопедия, урология, вътрешна клиника, нефрология, педиатрия и акушерство и гинекология.“, казва д-р Таиров.
Лекарят разказва, че един от най-трудните моменти в неговата кариера е бил периодът на пандемията от Ковид. Тогава освен задълженията си в болница „Лозенец“, той доброволно се отзовава на помощ и на общинската болница в Гоце Делчев.
Имам връзка с колегите от болницата в Гоце Делчев и с нейния директор и при необходимост и когато имам възможност също помагам на дейността на болницата. Доколкото си спомням точно болницата там остана без анестезиолог. Да, точно тогава се налагаше да отивам за по няколко дни и да помагам с каквото мога. Да, човек осъзнава тези неща точно когато настъпи нужда от професионалисти и специалисти.
д-р Младен Таиров, началник на Спешно отделение в УМБАЛ „Лозенец“
Професията „Анестезиолог“ е сред дефицитните в българската здравна система. Все по-малко млади лекари избират тази специалност.
Според д-р Таиров основна причина може би е невъзможността за работа в извънболнична обстановка, каквато е възможността за останалите специалисти.
„От вътрешни болести могат да работят в ДКЦ или да си отворят собствен кабинет. Тази възможност не съществува при нас“, посочва медикът.
Въпреки това д-р Таиров не губи мотивацията си за каузата да спасява животи, даже напротив, препоръчва професията си на бъдещите млади лекари.