Лекарят, който предпочете биологията и ни „даде“ маймуночовека
Ернст Хайнрих Филип Август Хекел е роден на 16-ти февруари, 1834 в Потсдам. Учи медицина и естествени науки в Берн, Вюрцбург и Виена, но никога не практикува медицина, защото интересът му към биологията е по-силен.

Ако трябва да бъдем по-точни Ернст Хайнрих Филип Август Хекел е още зоолог, натуралист, евгеник, философ, лекар, професор, морски биолог и художник, който открива, описва и назовава хиляди нови видове и картографира генеалогично дърво, свързващо всички форми на живот, освен това създава много термини в биологията, включително думите екология, phylum/тип(биология), филогенеза и Протисти.
През 1863 година като млад учен изнася първата си лекция, посветена на учението на Дарвин на среща на Немското научно общество.
През 1874 година Хекел публикува „Антропогения или История на развитието на човека“, в която той прилага еволюционния подход към произхода на човека и доказва, че трябва да има преходна форма между маймуната и човека. Няколко години по-късно на остров Ява са открити фосилни останки от питекантроп Pithecanthropus или „маймуночовек“ – термин, предложен от Хекел.
Друга важна идея на Хекел е неговия биогенетичен закон, според който всеки организъм по време на своето ембрионално развитие (онтогенеза) повтаря етапите от еволюцията на своя вид (филогенеза).

През 1866г. Хекел се среща с Чарлз Дарвин и става един от най-пламенните привърженици на неговата теория. Пътува много и се запознава с фауната на много морета по земното кълбо. Прави изследвания върху морфологията на низшите животни.
Една от книгите на Хекел дава много, за да обясни на света неговата версия на „дарвинизма“. Това е бестселър, провокативно илюстрирана книга на немски език, озаглавена Natürliche Schöpfungsgeschichte, публикувана в Берлин през 1868 г. и преведена на английски като „История на сътворението“ през 1876г. До 1909г. се появяват единадесет издания, както и 25 превода на други езици. Natürliche Schöpfungsgeschichte затвърждава репутацията на Хекел като един от най-силните популяризатори на науката в Германия. Неговите Welträthsel са препечатани десет пъти след първата публикация на книгата през 1899г.; в крайна сметка са продадени над 400 000 копия.

Хекел твърди, че човешката еволюция се състои точно от 22 фази, като 21-вата – „липсващото звено“ – е средна стъпка между маймуните и хората. Той дори официално нарече това липсващо звено Pithecanthropus alalus, преведено като „човеко-маймуна без реч“.
И още – именно Хекел в книгата си „Обща морфология на организмите“ за първи път предлага термина „екология“ отделя екологията като самостоятелна научна дисциплина.