Кое породи хаоса с ТЕЛК-овете
По време на ковид пандемията ТЕЛК решения се удължаваха автоматично. Хората получаваха парите си и правата, които произтичат от тях и този проблем затихна. В края на 2022 г. обаче стана ясно, че няма да има такова продължение и започна да се търси трескаво решение. Така каза бившият социален министър Минчо Коралски коментира настоящият хаос по възстановяване на правата на хората с ТЕЛК в ефира на БНТ.

Решението е прието през януари с промените в Закона за хората с увреждания, а това налага „чисто технологично решението трябваше да се задейства, тъй като в самият закон е записано, че РЗИ предоставя информацията до 20-ия ден на следващия месец, за който се отнасят пенсиите. Фактически законът се прие януари, информацията се предава до 20 февруари и пенсиите ще се изплатят в началото на март“.
Г-н Коралски сподели още, че вчера е разговарял с управителя на НОИ Ивайло Иванов, който го е уверил, че цялата информация, която е необходима за изплащане на пенсиите март месец, вече е подадена към НОИ, така че те ще бъдат изплатени през март. Именно технологичното време, необходимо за подаване на информацията и нейното обработване, доведе до забавяне на пенсиите.

Новият ред за възобновяване на правата на хората с ТЕЛК – пълен хаос
Работата на ТЕЛК-овете се усложнява и забавя още повече поради огромния недостиг на ТЕЛК комисиите. „Би трябвало и въобще да се промени методиката на освидетелстване пред ТЕЛК, в която трябва да се включи и НЗОК. Процесът трябва да бъде направен по-автоматизиран и по-дигитализиран“, каза д-н Коралски.