Синдикатите казаха „Не!“ на новата методика за определяне на МРЗ
КТ „Подкрепа“, КНСБ и работодателските организации с остра реакция срещу новата методика за определяне на МРЗ и са готови за стачка, ако не се стигне до съгласие. Това стана ясно от интервюто на председателя на КНСБ Пламен Димитров по Нова нюз.

Основните синдикални организации в България излязоха с позиция за приетата преди дни нова методика за определяне на МРЗ. В последните си дни Народното събрание реши – от януари 2024 г. минималното възнаграждение ще е 50% от средната работна заплата.ADVERTISING
Нагласата за протести рязко се повишава, а като причина посочиха натрупаното социално напрежение в редица сектори – Български пощи, ВиК структурите, служителите в градския транспорт в София и учителите в системата на средното образование. Синдикатите настояха по-бързо да се увеличи МРЗ и още от 1 юни тя да е 850 лв., а от 1 януари 2024 г. да е в размер на около 1000 лв. Последното е на базата на правилото за 50% от средното възнаграждение в страната.
На съвместна конференция на президентите на КНСБ и КТ „Подкрепа“ бяха представени данните за социалното напрежение в страната и готовността за стачни действия.
Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ каза, че липсва адекватен партньор, с когото да се водят стратегически разговори.
Пламен Димитров, президент на КНСБ заяви, че нагласата за протестни действия рязко се повишава. „Няма да се въздържаме и не можем да се въздържаме от такива действия“, това посочи той.
Димитров уточни, че служителите в градският транспорт в София, пощите, ВиК сектора искат увеличение на заплатите.
Други сектори заявяват готовност за протести и сред тях е средното образование, допълни Димитров. „Няма перспектива да се изпълни увеличение на заплатите на учителите и непедагогическия персонал“, посочи той.
Димитров заяви, че координират общите действия между отделните браншове. Той уточни, че хората се вълнуват не от избори, а от това по какъв начин заплатите им ще бъдат увеличени.
Президентът на КНСБ каза, че основното заложено искане е следното: „15% увеличение на заплатите като минимум. Там където не е имало увеличение на заплатите през миналата година, исканията за увеличение са по-високи. Например: пощите – с 25%, градският транспорт в София – с 30%. Това е миниумът, който засяга и частния сектор, и бюджетните системи.“
Димитров посочи, че в първия ден на НС трябва да бъде внесен бюджетът на служебния кабинет.
Минималната работна заплата трябва по-бързо да се приближава към решението на НС, смята той. По негови думи е необходимо МРЗ да бъде 850 лв. от 1 юни. „От 1 януари да се предложи законовия текст, в който да бъде записано като минимум спрямо предходните 12 месеца на средната работна заплата“, допълни той.