Обнародваха пожизненият ТЕЛК за 30 заболявания
Пожизненият ТЕЛК за 30 заболявания вече са в сила, след като новите текстове в наредбата за медицинската експертиза бяха публикувани в „Държавен вестник“ на практика следва да се прилагат от 31 януари.

Министерството на здравеопазването е включило някои допълнителни казуси към правото на пожизнен ТЕЛК – отражение на бележките на редица пациентски организации.
Пожизнен срок на решението ще се дава и при някои видове сколиоза, както и при някои хронични нервни болести. Лека корекция има на възможността лица с психични заболявания да ползват чужда помощ. В първоначалния вариант на проекта бе предвидено при степен на увреждане под 90% също да се полага чужда помощ, като това зависи от конкретните възможности за съществуване без контрол. Сега този процент е коригиран на 80 и над 80 на сто, като определянето на чужда помощ ще зависи от естеството на заболяването и загубата на базисни социални и ключови умения.
Припомняме, че най-важните промени предвиждат пожизнен ТЕЛК за хиляди пациенти със социално значими заболявания като диабет тип 2, аутистични разстройства, а също и за множествена склероза и др. За пръв път се предвижда освидетелстване от ТЕЛК и съответните права, произтичащи от това, след първата година от прекаран инфаркт, както и при поставена клапа или направен байпас. При определянето на слухова загуба влиза в сила изцяло нова класификация според последните стандарти на СЗО.
Определянето на експертната ще става така: при наличие на няколко увреждания, за всяко от които се полага отделен процент, оценката на трайно намалената работоспособност/вид и степен на увреждане се определя, като към най-високия процент на най-тежкото (водещото) увреждане се прибавят 20 на сто от сбора на процентите на останалите съпътстващи увреждания. В случай на определена 100 на сто трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане по съответната отправна точка на най-тежкото (водещото) увреждане, съпътстващите увреждания не се добавят в оценката, но се изписват със съответните проценти в експертизата.