Д-р Маджаров: БЛС и НЗОК трябва да участват във формирането на политиката на доходите
Дълги години се надявахме, че когато договаряме увеличение на цените на клиничните пътеки, това автоматично ще води и до увеличаване възнагражденията на лекарите и медицинските сестри. Всъщност обаче стана ясно, че в една голяма част от лечебните заведения това не се случва. Тaка коментира пред Bloomberg TV Bulgaria председателят на УС на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров внесените от „Продължаваме промяната“ и ГЕРБ промени в Закона за здравното осигуряване, които дават възможност в НРД да се заложи минимално заплащане за медиците, съобразено с договореното в колективните трудови договори.

„Стигнахме до момент, когато Здравната каса, като инструмент за формиране на здравна политика, ще трябва заедно с БЛС да гарантира и някакво ниво на заплащане“, каза д-р Маджаров и допълни, че голяма част от условията, при които работят болниците, също се договарят между БЛС и Касата и също влияят върху икономическото състояние на лечебните заведения, така че това няма да е за първи път.
„Има противници на това решение, които казват, че нямат право БЛС и Касата да им се месят във формирането на политиката на доходите, но от друга страна досега живееха в условия, в които ние, като договарящи Рамковия договор, им се месехме в това как точно да изпълняват медицинските услуги, при какви условия, с какъв брой лекари“, посочи той.
Що се отнася до проблема с кадрите, председателят на УС на БЛС отбеляза, че ситуацията отдавна е на ръба, лекарите и сестрите са възрастни и в следващите 5-6 години, независимо от възнагражденията, лечебните заведения ще имат проблем с осигуряването на нужния им персонал. „Практически по една или друга причина, без да се взимат дори някакви решения от държавата за закриване, или някакви по-крути мерки, голяма част от лечебните заведения, които сега функционират, ще затворят врати“, прогнозира той.
Без да се взимат някакви мерки от държавата, за да се предотврати закриване на болници, голяма част от лечебните заведения, които сега функционират, ще затворят врати. Трудовият потенциал в лечебните заведения отдавна е на ръба, каза още д-р Маджаров.
„Лекарите са много възрастни, медицинските сестри – още по-възрастни. През следващите 5-6 години, независимо от това какво възнаграждение ще обявяват лечебните заведения, няма да могат да попълнят персонала, който е необходим, за да се извършва нормална дейност“.
Запитан какви трябва да са промените в извънболничната помощ, председателят на БЛС посочи, че това е предмет на дискусии, но обобщи, че тенденцията за намаляване на общопрактикуващите лекари трябва да бъде обърната, като им се дадат повече правомощия, по-добро финансиране и се намали „административния, политическия и популистки натиск“. Д-р Маджаров даде за пример факта, че общопрактикуващите лекари са единствените 3900 души у нас, които са задължени с наредба да слагат номера на личния си телефон на вратата на кабинета си. „Всички останали нормални хора смятат телефона си за лични данни и не го предоставят, изобщо не си и помислят, че могат да го държат непрекъснато включен. Дори и само това да се промени, ще покаже отношението на държавата“, подчерта той.
Шефът на БЛС се спря и на потребителската такса, като заяви, че тя е играла ролята си, докато е била обвързана с минималната работна заплата. (Припомняме, до 2012 г. потребителската такса в ) Д-р Маджаров припомни, че към момента таксата за пенсионерите е 1 лв., а редица групи хора са напълно освободени от нея. Затова в този си вид според него тя не играе своята „възпираща“ роля.
Друга промяна, която е необходима по отношение на заплащането на общопрактикуващите лекари, е заплащане за остри случаи, смята д-р Маджаров. Той отбеляза, че в момента личните лекари не могат да извършват профилактика и диспансеризация, защото са залети от остри случаи, свързани с грип, а за това те получават само средствата за капитация.
Промяна в този вид заплащане, както и увеличаване на средствата за работа в отдалечени и труднодостъпни места ще накарат младите медици да поискат да работят като общопрактикуващи лекари, прогнозира председателят на УС на БЛС.