37 пъти е нараснала употребата на цефалоспорини от трето поколение
В страните с високи доходи употребата на антибиотици остава стабилно висока –поне до пандемията. Това показват данните от обширен анализ на повече от 280 000 деца по света. В Северна Африка, Близкия изток и Южна Азия, които не са от най-богатите страни обаче, употребата на антибиотици се е увеличила повече от два пъти – особено на някои лекарства, като цефалоспорини от трето поколение, е нараснала 37 пъти. Резултатите са публикувани в списание Lancet Planetary Health.

В същото време Субсахарска Африка има най-ниските нива на консумация на антибиотици в света. Авторите на изследването отбелязват, че именно в този регион най-често се среща сепсис. Също така поражда загриженост злоупотребата с антибактериални лекарства в Южна и Югоизточна Азия, където има много нелицензирани доставчици на лекарства и самолечението е често срещано явление.
Неконтролираното използване на антибиотици вече доведе до факта, че бактериите са формирали почти 100% резистентност към определени лекарства. Такъв е случаят с ципрофлоксацин, често срещано лекарство за инфекции на пикочните пътища, според Световната здравна организация.
СЗО предупреждава, че поради неправилната употреба на антибиотици по време на пандемията от COVID-19, ситуацията на бактериална резистентност към лекарствено лечение може да се влоши. На пациентите с коронавирус често се предписват антибиотици „за всеки случай“. Учените обаче установиха, че ковид инфекциите се развиват рядко, а антибиотиците са необходими само за тежко болни пациенти в интензивни отделения.
Авторите на новото изследване настояват за съзнателна употреба на лекарства, тъй като неконтролираното използване на антибактериални лекарства води до появата на резистентни към лекарства заболявания.