Телемедицината – има ли място за нея след пандемията?
„Телемедицината – има ли място за нея след пандемията?“ Това беше темата на форума за професионалисти „Моята поликлиника“, проведен от 15 до 17 декември 2022 г. в Москва – лидер сред руските градове в областта на развитието на телемедицината, с опит в интегрирането на телемедицинските консултации в рутинната практика и очертаха перспективи за бъдещето.

ТЕЛЕМЕДИЦИНСКИ КОНСУЛТАЦИИ: МИНАЛО И НАСТОЯЩЕ
В московските поликлиники телемедицински технологии се използват от 2018 г. Пилотният проект в две поликлиники се оказа успешен и днес в Москва работи Центърът за телемедицина, една от основните области на работа на който е дистанционната работа с пациенти.
По време на пандемията от COVID-19 възможността за дистанционна медицинска помощ стана особено важна. През този период столичният център по телемедицина проведе повече от 2 милиона успешни консултации (до 7 хиляди на ден), в които участваха повече от 300 лекари дневно – коментира Мариам Пахуридзе, ръководител на Центъра по телемедицина, структурно звено на Центъра за медицинска профилактика на DZM, по време на дискусията „Виртуално записване“ на форума „Моята поликлиника“. Тя нарече телемедицината напреднала тенденция в първичната медицинска помощ.
„По време на пандемията тежестта върху лекарите от първичната медицинска помощ и спешните лекари беше огромна. В този момент е създаден Центърът по телемедицина. Започна да работи през март 2020 г. веднага денонощно“, каза Мариам Пахуридзе. След пандемията търсенето на телемедицински консултации във формат лекар-пациент не намаля, а само се увеличи. Това се дължи на необходимостта от достъпност на медицинската помощ за населението, подобряване на нейното качество, формиране на индивидуален подход към пациентите, както и съвременните предизвикателства в медицината.
Участниците в дискусията отбелязаха, че за да се подобри качеството на телемедицинските услуги, е необходимо да се създаде единен стандарт за цялата страна.
„Телемедицината трябва да се превърне в едно от звената в медицинската помощ, тъй като в редица случаи може да замести посещението при лекар. Например, ако говорим за първичния контакт между лекар и пациенти и назначаването на изследвания“, каза Владимир Гурдус, член на борда на директорите на мрежата от клиники Doctor Nearby.

КАК РАБОТИ
„Сега преминаваме от централизиран модел на телемедицински център към децентрализиран, когато всеки лекар в поликлиника ще може да провежда телемедицинска консултация и тя ще бъде със същото качество като офлайн приемането“, каза Пахуридзе.
В Москва телемедицинските консултации вече са интегрирани в рутинната практика на поликлиниките. Към днешна дата здравните работници са провели повече от 1 милион консултации и почти 500 хиляди болници са затворени, без пациентът да дойде в клиниката.
Електронните услуги, които предоставят достъп до медицинската история, помагат на лекаря да се подготви за телемедицинска консултация: можете да проследявате цялата динамика на основните и съпътстващи заболявания онлайн, данни от лабораторни и инструментални изследвания, предишни хоспитализации, да видите изображения, получени от образни изследвания и сравнете предишни лекарствени и нелекарствени предписания. Въз основа на резултатите от виртуалната консултация всички данни се записват в електронното досие на пациента. Въз основа на прегледа лекарят взема решение за по-нататъшно наблюдение на пациента, ако е необходимо, пациентът може да се обади на лекар, да си запише час или да се обади на линейка. По този начин днес телемедицинските консултации са важно и удобно допълнение към традиционната схема за управление на пациентите в първичната здравна помощ и възможностите за тяхното използване могат да бъдат разширени.
ПЪТЯТ, ПО КОЙТО ТРЯБВА ДА СЕ ПОЕМЕ
Голямата стойност и перспективност на телемедицинските консултации отбелязаха и участниците в дискусията „Виртуално записване“ на форум „Моята поликлиника“. Телемедицината е незаменима в отдалечени региони, където няма подходящи специалисти, налични лично; тя намалява тежестта върху работниците в линейките. Също така телемедицинските технологии са незаменими, ако е необходимо да се провеждат консултации с участието на водещи експерти. В същото време все още има дискусии за това кога и колко ефективно може да се използва телемедицинска консултация, без да се страхува, че трябва да разчита само на думите на пациента.
„Този въпрос тепърва предстои да се реши. Трябва да разработим регламенти, които да казват на всеки лекар в кои ситуации виртуалното записване е възможно и в кои не ”, подчерта Андрей Тяжелников, главен специалист по първична здравна помощ за възрастни, изказвайки се на форума на Моята поликлиника, главен лекар на Консултативна и диагностична поликлиника № 121 на Московския градски отдел по здравеопазване.
Има и частни въпроси относно използването на телемедицинските технологии. Например, ефективните телемедицински консултации за по-възрастни хора може да изискват обучение на пациенти как да използват електронни услуги.
Източник: „Моята клиника“, Москва