България настоява за предоговаряне на условията по договора между ЕК и Pfizer, за ваксините за периода 2022-2023 г.
Необходимо е ефективно решение на ситуацията с ваксините срещу COVID-19 и сключените от Европейската комисия договори. Това е заявил министърът на здравеопазването д-р Асен Меджидиев на еврокомисаря по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду по време на състоялата се вчера видеоконферентна среща, съобщиха от пресцентъра на МЗ.

Министърът припомнил на еврокомисаря, че от страна на България до Европейската комисия е изпратено писмо по повод на договора с Pfizer, както и общо писмо от България, Хърватия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения.
България продължава да настоява за предоговаряне на условията по договора, сключен между ЕК и Pfizer, за доставка на ваксини за периода 2022-2023 г. Възможните решения са или прекратяване на въпросния договор, или спешна промяна в посока значително намаляване на количествата, предвидени в договора, като се осигури възможността на държавите членки да поръчват реално необходимите им количества.
Д-р Меджидиев изтъкнал, че следва да се обмисли възможността за обратно изкупуване на ваксините от страна на Европейската комисия и предупредил, че ако не се промени или прекрати договорът, сключен между ЕК и Pfizer, или не се гарантира намаляване на количествата, то предстоящите доставки подлежат на бракуване още от момента на получаване. Това пък е сериозен бюджетен и репутационен риск не само за България, но и за ЕК, и то в условията на сериозна финансова криза.
По време на разговора между д-р Асен Меджидиев и Стела Кириакиду здравният министър на България подчертал, че това е пореден опит за даване на ясен сигнал към ЕК за необходимостта от намеса.
В петък – 9 декември – министърът ще участва в редовно заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (част „Здравеопазване“) /EPSCO/, в Брюксел. В рамките на заседанието министрите на здравеопазването на държавите членки ще проведат дебат именно по темата за ваксините за COVID-19 и по-специално относно мерките, които Европейската комисия следва да предприеме от името на държавите членки във връзка със съществуващите споразумения за закупуване на ваксини (АРА).
1 Отговор
[…] […]