Нитритите-убийци или за хранителните добавки и онкологичните заболявания
Учените отдавна знаят за вредното въздействие на хранителните добавки върху здравето, но досега изследователите не са изоставили опитите си да предоставят все по-убедителни доказателства за връзката им с различни видове рак. Ново проучване от Франция потвърждава предишни опасения…

Убийствени нитрати: учените отново установиха връзка между редица храни
Френското изследване NutriNet-Santé на учени от Сорбоната беше представено на симпозиум за рака на гърдата в Сан Антонио, съобщава Medscape. От 2009 г. насам експертите са наблюдавали здравето и хранителните навици на повече от 170 000 доброволци.
За да оценят връзката между хранителните добавки и повишения риск от рак, изследователите анализираха докладите на участниците за ежедневния хранителен прием и приема на изкуствени нитрати и нитрити, които се използват в преработените меса за увеличаване на срока на годност, както и подсладители и трансмазнини киселини.
През периода на наблюдение в кохортата са регистрирани 3311 първични случая на онкологични заболявания, от които 966 са за рак на гърдата и около 400 случая са за рак на простатата. Учените са открили силна връзка между рака на гърдата и повишения прием на нитрати, както и рака на простатата и нитритите. В същото време консумацията на нитрати и нитрити от естествени източници, а не под формата на изкуствени добавки, не е свързана с риска от рак.
„Въпреки че тези резултати трябва да бъдат потвърдени в други широкомащабни проспективни проучвания, те предоставят нови прозрения в контекста на дискусиите за възможна забрана на нитритни добавки в хранително-вкусовата промишленост“, казаха авторите на изследването.
Учените са открили и повишен риск от рак на гърдата и простатата при прекомерна консумация на обикновени подсладители – аспартам e951, ацесулфам-K e950 и сукралоза e955. Тази връзка е особено забележима при хора със затлъстяване. Тези вещества се съдържат в повече от 10 000 храни и напитки и затова здравните власти по света трябва да преразгледат подхода за оценка на тяхната безопасност, казват изследователите.
По време на изследването експертите изследват и връзката на риска от развитие на рак с употребата на трансмастни киселини – мазнини с модифицирана химична формула. Тези вещества се използват широко в хранително-вкусовата промишленост, лидер в съдържанието на трансмазнини и остава бързо хранене, особено хамбургери, чийзбургери и други популярни продукти. Учените са установили, че прекомерната консумация на трансмастни киселини е свързана с повишен риск от развитие на рак, особено рак на простатата.
„Тези резултати потвърждават, че една от основните цели на Световната здравна организация трябва да бъде елиминирането на индустриално произведените трансмастни киселини от храните. Храните, съдържащи частично хидрогенирани масла, трябва да се избягват“, казаха изследователите.