ВМА – призвание, а не работа за всеки…
Те не работят като медици за славата и статистиката. Те са медици под пагон и за тях думите дълг, чест и отговорност не са празни от съдържание. Те са на разположение 24 часа, целогодишно. За да могат, когато Българската армия или военномедицинска служба имат нужда, да се отзоват незабавно – медиците на ВМА, която днес празнува своята 131-ва годишнина!

За да бъдеш успешен военен лекар, трябва да съчетаваш качествата на добър специалист и чувство за отговорност. Трябва да си готов за неизвестното, както и да бъдеш предизвикан по различни начини, не само като медик.
Това е призвание, а не работа за всеки…
Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии зад граница повече от век, като винаги са получавали отлична оценка за представянето си.

И в момента ВМА има екипи зад граница, а публикуваните снимки са изпратени от нашите представители в Мали.
Да защитаваш името на ВМА и на Българската армия пред света е тежка отговорност. Която обаче ние сме готови да носим. Защото сме се клели пред националния трибагреник. Защото носим заветите на нашите предци, благодарение на които ВМА съществува, благодарение на които ни има и нас! Честит празник на всички, които през тези 131 години са били свързани по някакъв начин с тази институция. Всеки един от тях е допринесъл за това днес ВМА да бъде лидер и всички да се равняват по нея, казва националният командир на контингента ни в Мали лейтенант д-р Диляра Маринова.

По повод днешния празник на Военномедицинска академия – 131 години от създаването ѝ, ген. Мутафчийски заяви, че днес е денят, в който трябва да се окаже уважение и да се споменат хората, които са дали много за институцията.
„Това са хора като бригаден генерал Златев, който имаше тежката задача да опази ВМА от закриване, ген. Тонев, който очерта визията за високотехнологична болница и за включването й в гражданското здравеопазване и ген. Петров, който изчисти дълговете на ВМА и постави основата за възпроизвеждането и в лицето на нашите курсанти. Моята задача е да следвам тези добри практики и с усилията на всички колеги да затвърждаваме името на болницата“, каза той.
По думите на началника на ВМА вече има 116 курсанти в специалността военен лекар от началото на проекта. „Тази година всички новоприети курсанти са заявили по първо желание специалността „военен лекар“, което показва, че вече има доверие в тази програма“, подчерта началникът на болницата. Той допълни, че ВМА от една година има и симулационен център, в който се обучават и военните санитари. Те не са лекари, а войници, които се обучават да помагат в първите минути на бойното поле. Приключил е и първият курс на обучение за парамедици. Те имат по-висока квалификация от санитарите и трябва да помагат при пренасянето на пациентите и поддържането на жизнените им функции, но трябва ясно да бъдат разписани задълженията на парамедиците, обясни ген. Мутафчийски.