„Дупките“ в имунизационния календар и ниското имунизационно покритие на украинските деца у нас – риск от епидемични взривове
„Реални са епидемичните рискове заради дупките в имунизационните календари, повечето от ваксините са с понижено покритие през 2020-2021 г.“ Tова коментира пред телевизия Bulgaria ON AIR д-р Момчил Баев, председател на Фондация „Астра“. Той призова общопрактикуващите лекари да следят за ваксините и призова родителите да проявяват по-голяма отговорност.

Спадът е до близо 90% за различните позиции в Националния имунизационен календар и рискът от епидемия е осезаем, предвид факта, че досега толкова сериозен спад не е имало.
Пандемията от COVID-19 има не малка роля за това – спирането на женските и детските консултации, прекъсването на доставките на ваксини са част от причините за тази ситуация, но най-големият проблем си остават антиваксиналните настроения, смята д-р Баев.
„Това е глобално обществено здравно предизвикателство“, категоричен е той.
„Чувам нагласи на родители, които смятат, че детето е по-добре да преболедува и да придобие по естествен път имунитет. Това създава риск от тежко боледуване, причинява страдание на децата, което може да се предотврати с ваксината“, сподели д-р Баев.
Като евентуална опасност д0р Баев посочи и украинските граждани у нас, тъй като имунизационното покритие в Украйна е ниско и много от децата, голяма не са имунизирани.
„Това определено крие риск от епидемични взривове. Имаме голямо съсредоточаване на групи бежанци по Черноморието, в определен момент те бяха много. Проблемно и притеснително би било, ако това се случи с полиомиелит, защото в Украйна беше открит вирус съвсем наскоро и това може да се превърне в проблем“, допълни д-р Баев.