Европа пред прага на нова, по-страшна епидемия
Европа е изправена пред „епидемия от рак“, ако не бъдат предприети спешни действия за ускоряване на лечението и изследванията в тази област, след като заради COVID пандемията близо един милион нови случая не са били диагностицирани навреме. За това предупреждават авторите на доклада „European Groundshot – Addressing Europe’s Cancer Research Challenges: a Lancet Oncology Commission“ – представители на научни, здравни и пациентски организации в Европа, публикуван от специализираното издание „Лансет“.

Въздействието на COVID-19 и концентрирането върху инфекцията разкриват слабостите на здравните системи по отношение на изследването и лечението на рака на континента, а една от неочакваните последици от пандемията е вредният ефект от скоростното пренасочване на здравни услуги към борба с COVID инфекциите и локдауните върху лечението и медицинските услуги за пациенти с онкологични заболявания, както и върху изследванията в тази област.
„За да подчертаем мащабите на проблема, отбелязваме, че по наши оценки около един милион случая на рак не са диагностицирани в Европа по време на пандемията от COVID-19“, пишат авторите в „Лансет онколъджи“.
Те отбелязват, че се увеличават данните за пациенти, диагностицирани в напреднал стадий на рак в сравнение с периода преди пандемията от COVID-19.
Експертите предупреждават, че в следващите години това ще подложи на все по-сериозен натиск здравните системи в Европа.
След анализ на данни авторите на доклада установили, че в първата година от пандемията лекарите на континента са прегледали с 1,5 милиона пациенти с рак по-малко, отколкото предишни години. Всеки втори пациент с онкологично заболяване не е получил навреме нужното му лечение – операция или химиотерапия.
Пропуснати са били около 100 милиона предвидени прегледа за скрийнинг.
„Смятаме, че са били пропуснати приблизително един милион случая на рак в Европа по време на пандемията от COVID-19“, каза проф. Марк Лоулер от Куинс юнивърсити в Белфаст, водещ автор на изследването.
„Сега се надпреварваме с времето, за да открием тези пропуснати заболявания“.
Той изтъква и вредния ефект върху онкологичните изследвания в този период, когато лаборатории спираха работа и бяха отлагани или прекратявани клинични изпитания в първата вълна от пандемията.
„Разтревожени сме, че Европа се е устремила към пандемия от рак през следващото десетилетие, ако здравните системи и изследванията на рака спешно не бъдат издигнати като приоритет“, каза той.
4 Отговори
[…] Европа пред прага на нова, по-страшна епидемия […]
[…] Европа пред прага на нова, по-страшна епидемия […]
[…] Европа пред прага на нова, по-страшна епидемия […]
[…] Европа пред прага на нова, по-страшна епидемия […]