Трансплантационен център във Варна за донорските ситуации в Югоизточна България
Трансплантационен център във Варна на територията на болница „Света Марина“, който да обхваща и донорските ситуации и за Югоизточна България. Това намерение заяви д-р Димитър Илиев, зам.-изпълнителен директор на Изпълнителна агенция “ Медицински надзор“, отговарящ за донорство и трансплантации.
Според д-р Илиев един такъв център ще премахне нуждата от транспортиране, ще се икономисат време и средства и ще се увеличат шансовете за успешно трансплантиране.
В момента текат обучения на специалисти в Турция и Румъния, а догодина ще се обучават трансплантолози, които да наблюдават пациентите след трансплантация.
Като основни проблеми на донорството и трансплантациите у нас д-р Илиев смята несигурност в провинцията сред екипите в болниците и липсата на опит, поради което не се идентифицират потенциални донори, както и недостатъчната работа сред самите лекари или в религиозни общности, с медиатори и в обществото.
Статистиката сочи, че под 20% от българите са отказващите да дарят донори на близките си. Голяма част не стигат до реализация поради слабост на инфекционистите по места, обясни д-р Илиев.
От началото на 2022 г. до 5 октомври у нас са извършени 18 трансплантации – 11 на бъбрек, 5 на черен дроб, 2 на сърце, 0 на бял дроб.
За трансплантация в България чакат 901 български граждани. 802-ма са нуждаещите се от трансплантация на бъбрек, 33-ма очакват сърдечна трансплантация, 37 пациенти се нуждаят от трансплантация на черен дроб, а 18 очакват своята белодробна трансплантация.