Затлъстяването – заболяване, а не само козметичен дефект
„Основната причина за затлъстяването е преяждането и липсата на физическа активност. В последните 50 г. честотата на случаите на затлъстяване се е утроила, т.е. надали може да се търси като причина в гените това да се случва. Това каза ендокринологът д-р Явор Асьов пред Bulgaria ON AIR в коментар във връзка със свръхтегло на 2 млн. от възрастното население на страната.

„Всеки може да разбере дали има затлъстяване, като изчисли индекса на телесната си маса – да раздели теглото на ръста на квадрат и ако цифрата е над 30, трябва да потърси лекарска помощ. Също така е добре да се следи обиколката на талията“, коментира той – добре е тя да бъде да до 80 см, при мъжете – до 94.
За съжаление при затлъстяването хората късно търсят лекарска помощ. И то заради съпътстващите заболявания, до които води затлъстяването. Според съвременните изследвания над 250 заболявания са свързани със затлъстяването – сърдечносъдови, захарен диабет, ставни, болести на репродуктивната система. При болестно затлъстяване жените губят 9 г. живот, мъжете – 12 г., каза още д-р Асьов и добави, че докато жените в България, макар и късно, търсят лекарска помощ, тъй като за тях това е козметичен проблем, докато мъжете – не.
„Мъжете отиват на лекар, когато се развие диабет или сърдечно заболяване – 10 г. след развитието на болестта. При тях видимото затлъстяване е около талията, при жените повече в областта на ханша“, уточни д-р Явор Асьов.
Ендокринологът предупреди, че в основата на затлъстяването е неправилното хранене. Той не препоръчва крайни диети за кратък период от време, защото се получава йо-йо ефект и са безрезултатни в дългосрочен план.
„Трябва да се промени режимът на хранене, да бъде добре структуриран и да се спазва през целия живот в забързаното ежедневие. За предпочитане е консумацията на повече зеленчуци, немазни меса, риба, въглехидрати – хляб, картофи, ориз, плодове. Най много трябва да се избягват мазни, пържени храни, сладки, напитки с калории, включително и алкохол. С газираните напитки внасяме в организма калории, без да имаме чувство на ситост“, добави ендокринологът.