Проф. Коруков: Трябваше ли да има доклад, доказващ за най-тежкия провал на управление на медицинско заведение в последните 10 години – на г-н Ангелов – за да бъда оценен като ръководител?
На 24 септември 2022 г. в. „24 часа“ публикува интервю под заглавие „Проф. Костадин Ангелов: Повече пари за медиците, по-малко доплащания за пациентите“. В интервюто г-н Ангелов твърди, че смяната ми на изпълнителен директор на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ЕАД е поради „доклад на ДАНС и данни от прокуратурата“.

В отворено писмо до медиите, проф. Бойко Коруков използва своето право на отговор.
Поместваме писмото без редакторска намеса:
Бих искал да заявя, че не съм бил информиран за „доклад“ и „данни“ нито по времето, в което бях изпълнителен директор, нито в последващите вече две години. В продължение на 10 години когато изпълнявах тази длъжност, проверки по „сигнали“ в болницата сме имали десетки и винаги сме работили успешно съвместно с горепосочените институции.
Занимавам аудиторията с горното, не само за да защитя достойнството си. Много по-важна за обществото е процедурата, по която се взимат обществено значими решения. По-важен е фактът, че към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ЕАД за пореден път се инспирират съмнения.
Имам право да попитам, след като министърът е имал „доклад“ и „данни“, то защо ме е допуснал до конкурс за изпълнителен директор през 2020 година? Бих искал да попитам защо не бяха оповестени оценките от конкурса?
Задавам си въпроса дали това е заради „сигнал“, лично отношение или защото УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ЕАД, по времето, в което бях изпълнителен директор бе една от не многото държавни и общински болници без тежки задължения и с лечебни резултати, позволяващи прием и лечение на тежко болни от цялата страна? Въпреки всеизвестното недофинансиране на тези лечения. През 2018 г., когато встъпих в длъжност за трети път (която отказах през 2013 г.), болницата бе с повече от 10 000 000 лева просрочени задължения. Отчитайки резултатите от предшестващите ми мандати когато постигнахме нулеви стойности на просрочени задължения, предшественика на г-н Ангелов ме покани отново да заема тази длъжност. След 3 години те бяха стопени на малко повече от 1 000 000 при значително повишаване на възнаграждението на персонала, което ограничи текучеството му и възвърна увереността му, че в ИСУЛ ще се справим със собствени сили.
Близо до ума е човек да се попита: трябваше ли да докарам болницата до предфалит, както това направи г-н Константин Ангелов с най-известната в България Александровска болница, за да бъда назначен за министър или изпълнителен директор? Трябваше ли на сайта на Министерство на здравеопазването за мен да има обширен одитен доклад, доказващ за най-тежкия провал на управление на медицинско заведение в последните 10 години, както това стана с г-н Ангелов, за да бъда оценен като ръководител? И ако „да“, стигаме ли до съмнението за системни, целенасочени действия срещу държавното здравеопазване?
За съжаление, принуден съм да направя обобщението, че подборът на кадри в управлението на здравеопазването е прекалено зависим от пристрастия от нелицеприятно естество; прозрачността е неприемливо съмнителна; ефективността на дейността не се отчита според приети научни критерии, и това несъмнено е в основата на лошите резултати. От които страда всеки от нас. Защото все някога стигаме до пациентския стол или операционната маса. С прибрани лакти. И тогава се стремим към лекаря, който е учил със смирение и упорство занаята си, а не се е промушвал през странични вратички.
проф. д-р Бойко Коруков, дм
началник на Клиника по хирургия
УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ ЕАД
зам.-председател на Българското хирургическо дружество
бивш председател (до 2021 г.) на Българското хирургическо дружество
2 Отговори
[…] Проф. Коруков: Трябваше ли да има доклад, доказващ за на… […]
[…] Проф. Коруков: Трябваше ли да има доклад, доказващ за на… […]