Какви вируси ще ни атакуват тази зима
“Прогнозата е на Световната здравна организация, че таи има ще ни атакуват по-различни вируса. Имаме световен спад в заболелите от Covid-19 и сериозен спад в смъртните случаи. Можем да сме оптимисти за есента и зимата. Сякаш коронавируса отстъпва и си отива с бързи темпове“ – смята проф. Пенка Петрова.

70-годиният опит в проследяването на грипните епидемии по света, показва, че има една проблемна група, която следи в насрещното полукълбо кои са най-актуалните вируси, за да може да се изработят ваксини точно срещу тях, коментира проф. Петрова.
Според нея таи зима ще ни атакуват малко по-различни вируси от миналата година, а именно т. нар H3N2 вариант, а адаптираната ваксина за следващия сезон, ще разчита на четири щама. Тези обстоятелства налагат възрастното население, да си постави и противогрипна, и ваксина против Covid-19. Вече има много хубави комбинирани ваксини, с изключително добре известни качества. Бустерната доза с адаптираните срещу Омикрон ваксини, непременно трябва да се постави. Това трябва да стане три месеца след поставянето на нормалните две дози.
Противогрипната ваксина може да се направи заедно с противоковидната, все още я няма на пазара, ще излезе в началото на октомври.
“Имуномодулаторите подобряват общото състояние на организма и на имунната система. Имуностимулантите засилват имунния отговор срещу различни патогени. И двете вещества са полезни в определени количества. Една голяма част от тях са на растителна основа. Най-известните са: черен бъз, ехинацея, знаем за уникалните качества на прополиса. Също така и българското кисело мляко е един истински имуномодулатор и присъства всеки ден на нашата трапеза“, казва още тя.