Инфекциозните болести – недолюбваното дете на здравеопазването
Не може да съществува Медицински университет, в който не се преподават инфекциозни болести. Така че една нова болница, макар и губеща, е от жизнена важност за университета, но най-вече за хората. Така смята проф. Красимир Иванов, председател на Асоциацията на университетските болници в България.
Инфекциозните структури са нелюбимо дете на здравеопазването у нас, но последните две години доказаха, че те са от изключителна важност.
МУ – Варна има катедра по Инфекциозни болести, но сградата в която се намира е изключително стара и амортизирана. Има нужда от построяването на на нова сграда и нейното модерно оборудване“ Държавата и общината трябва да помогнат това да се случи.
Това е единствената клиника, която лекува и деца, и възрастни и само в годините на ковид пандемията през нея са преминали над 5000 болни.
Съществуващият сграден фонд е стар – строена е през 50-те години, и е в експлоатация от 1961 г. Повече от очевидно е, че е морално и физически остаряла.
Предварително е известно, че една подобна структура с е много ниска възвращаемост – направо губеща, но това не означава, че Варна и хората от Североизточна България трябва да бъдат лишени от нея.
Инфекциозна клиника и нова хематология искат от МУ – Варна
Проблемът с финансирането донякъде е абсурден – за да го има от страна на НЗОК, то трябва да има повече пациенти, а това противоречи на здравата логика – все едно на пожарникарите да се заплаща, според броя на пожарите.
Ново финансиране за инфекциозните болници
Финансирането трябва да е не според брой болни от страна на НЗОК, а да под формата на държавна субсидия, от страна на МЗ. Тази субсидия трябва да покрива всички разноски на болницата – консумативи, лекарства, заплати, застраховки и т.н.