Еспериментират ваксина срещу лаймска болест
Френската фармацевтична компания Valneva се готви да започне късен етап на клинично изпитване за своята експериментална ваксина срещу лаймска болест, както и за скорошно представпне на ваксина срещу треска Чикунгуня за одобрение пред регулаторните власти на САЩ след успешно проучване в късен етап, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на главния изпълнителен директор на Valneva Томас Лингелбах.
Според Европейския център за контрол на заболяванията ECDC изменението на климата води до по-дълги лета и по-меки зими в много части на света, в това число Европа и Северна Америка, и по тази причина инфекциите, които се разпространяват чрез вектори като кърлежи и комари, се увеличават стремително.
„Глобалното затопляне със сигурност е ключ – ако не и движещата сила за този рязък скок в разпространението на инфекции“, каза Томас Лингелбах.
Изпитването на ваксината срещу лаймска болест VLA15 ще започне през следващите седмици и ще включва най-малко 5000 души на възраст над 5 години. Лаймската болест обикновено се причинява от кърлежи, които пренасят бактериите. Повечето ухапвания не водят до инфекция и не всеки заразен човек има характерен обрив, а някои разбират за заболяването си по-късно. Известно е, че стандартното антибиотично лечение може да стане неефективно и ако инфекцията не се лекува, някои пациенти могат да развият сериозни усложнения, включително менингит.
Треската Чикунгуня се разпространява чрез ухапване от заразен комар, предимно в развиващия се свят – Африка, Азия, Индийския субконтинент. Въпреки че рядко е фатално, вирусното заболяване се характеризира със силна мускулна и ставна болка, която може да продължи месеци или години.
Ако бъде одобрена, Valneva има за цел да продава своята ваксина срещу Чикунгуня като „ваксина за пътувания“ в развитите страни, както и в страните с ниски и средни доходи.
VLA15 на Valneva не е първата разработена ваксина срещу лаймска болест. SmithKlineBeecham, по-късно GSK, също има такава ваксина, която е одобрена за употреба в САЩ през 1998 г. и носи наименованието LYMErix. Ваксината на Valneva VLA15 обаче е създадена, за атакува множество щамове, а не само един, каквато е LYMErix.
Очакванията на Valneva са, ако бъде одобрена ваксината й срещу лаймска болест, тя да генерира годишни глобални продажби от 1 милиард долара.
Това е една сериозна печалба, като се имат предвид нарастващите популации от кърлежи, нарастващите нива на инфекция и честотата на дългосрочни усложнения, прогнозират експерти.
Лаймска болест или в сезона на кърлежите
Надеждата е, че VLA15 може да помогне на хората, които живеят в селските райони и други места, където кърлежите са ендемични, коментира в тази връзка Томас Лингелбах.
Бум на лаймска болест след дъждовете
Ендемичните заболявания, които са или хронични, или водят до формиране на остри периодични огнища, са голямо предизвикателство за общественото здраве в развиващия се свят, но и една огромна възможност за производителите на ваксини, категоричен е Дейвид Пинигер, мениджър на Фонда за здравеопазване Polar Capital.