Тя живя 114 г. и спаси децата от коклюша
В историята на медицината има много велики жени, но сред тях безспорно се откроява д-р Лейла Денмарк. Тя живя цели 114 г., през три века – XIX, XX, XXI и в продължение на 83 години лекува деца!
Д-р Лейла Алис Денмарк (Leila Alice Denmark, M.D.) – американски педиатър, един от разработчиците на ваксината срещу коклюша (магарешка кашлица) и най-възрастният практикуващ педиатър в света – пенсионира се на 103 години през май 2001 г.
Дъщерята, внуците и правнуците на д-р Денмарк единодушно казват, че тайната на нейното феноменално дълголетие се крие в позитивното отношение, здравословната храна и любовта към това, което прави. Няма друго обяснение, защото тук не можете да се позовавате на добра генетика – майката на Лейла почива на 45 години, а баща ѝ живял малко над 60 години.
Съпругът на д-р Денмарк почива на 91 години и всички вярват, че това се дължи само на факта, че той се вслушвал в нейните съвети през целия си живот. Д-р Денмарк вярваше, че нищо не съкращава живота на човек толкова, колкото нелюбимата работа и унинието, и е трудно да не се съгласят с нея.
Лейла Алис Денмарк е родена е на 1 февруари 1898 г. в Портал, Джорджия, във фермерско семейство, като третото от 12 деца. Денмарк посещава Tift College във Форсайт, Джорджия, където получава учителско си образование, но решава да влезе в медицинско училище, след като годеникът ѝ Джон Е. Денмарк е изпратен на о. Ява, а Държавния департамент на Съединените щати не позволява съпругите да придружат мъжете си. Изходът бил само един – да получи професия, която би била високо ценена на остров Ява и отиде с Джон като специалист. Затова Лейла се прехвърли от педагогически колеж в Медицинския колеж на Джорджия. В същото време тя стана единственото момиче в курса, тъй като в началото на 20 век професията на лекаря е предимно мъжка. Д-р Денмарк е единствената жена, завършила Медицинския колеж в Джорджия през 1918 г..
Първоначалоно семейството се установява в Атланта, където д-р Денмарк работи първо в болница Grady, а след това в детската болница Eggleston. От 1931 г. започва частна практика. През 1932 г. тя се сблъсква с епидемията от магарешка кашлица, която отнема 75 живота в Джодржия. Благодарение на изследванията, които прави в хода на работата си, д-р Данмарк успява да излекува дъщеря си Мери Алис (родена 1930 г.), и спомага да се постави началото на производството на ваксина срещу коклюш. Ефективността на своите изследвания д-р Денмарк описва в American Journal of Diseases of Children, а за постиженията си през 1935 г. получава наградата Фишър.
През 1945 г. тя се премества в Санди Спрингс, където продължава педиатричната си практика. На 87-годишна възраст д-р Денмарк решава да се пенсионира и се премества в град Алфарета, но в крайна сметка продължава да работи като лекар и там. Едва през 2001 г. д-р Денмарк престава да работи на 103 г. – през 2001 г. поради проблеми със зрението.
През 1971 г. тя публикува книга, озаглавена „Всяко дете трябва да има шанс“, която, оттогава, е преиздавана няколко пъти. Д-р Денмарк очерта своята философия за отношение към децата. С тази книга педиатърът с огромен опит развенчава няколко утвърдени мита, например за ползите от кравето мляко и опасностите от бебешкия плач. Д-р Денмарк твърди, въз основа на факти, че млякото е безполезно за децата и е много по-важно да им се дават пресни плодове и зеленчуци. Плачът според д-р Денмарк е полезен за бебетата, тъй като развива отлично дробовете им. Лекарят също предупреди, че бременна не бива да пият кафе и алкохол и споделя много други наблюдения, направени през 50 години медицинска практика.
Д-р Лейла Денмарк е носител на множество награди и звания, включително почетна докторска степен от университета Емори в Атланта през 2000 г. и Жена на годината в Атланта през 1953 г. Съпругът й, банкер по професия, почина през 1990 г. на 91 години.
След като се пенсионира, д-р Денмарк живее в Алфарета, Джорджия, а на 106-годишна възраст се премества в Атина, Джорджия, за да живее с дъщеря си Мери Хътчерсън.
На 1 февруари 2008 г. Лейла Дания отпразнува 110-ия си рожден ден, през есента на същата година здравето ѝ се влоши, въпреки че по-късно се възстанови.
Д-р Лейла Денмарк почива на 1 април 2012 г. в Атина, Джорджия на възраст 114 години и 2 месеца.
Д-р Сафие Али, която първа влезе в „мъжката“ лекарска гилдия
Д-р Сребра Родопска, която създаде българска ваксина срещу туберкулоза
Забрaвените лекари на България