В какво планира да инвестира Министерството на здравеопазването
Инвестициите, които предстои да бъдат вложени в здравеопазването по Плана за устойчивост и развитие, са свързани предимно с модернизирането на лечебните заведения и психиатричната помощ у нас, играждане на национална дигитална платформа за диагностика и др. Това сподели в парламента минизтърът в оставка Асена Сербезова.
за да се реализират целите обаче са необходими промени в настоящите нормативни уредби каза проф. Асена Сербезова в отговор на въпрос на народния представител от ГЕРБ – СДС Жечо Станков.
Основните направления, по които ще са инвестира са:
„Модернизиране на лечебни заведения“ ще бъде предоставено оборудване за педиатрична и онкологична помощ, ще бъде изграждане на Център за лъчелечение с протонна терапия с фокус върху лечението на деца. Срокът е 30 юни 2026 и това може да стане и при съсществуващите аконови уредби..
Предвижда се играждането на 10 центъра за интервенционална диагностика и ендоваскуларно лечение на мозъчно-съдови заболявания в 6-те района на планиране в страната, като срокът е 31 декември 2025 г., а за реализацията на инвестицията също не се необходими нормативни промени.
„Модернизация на психиатричната помощ“ ще бъдат обновени и оборудвани заведения за психиатрична помощ. Срокът на реализацията й е 31 декември 2025 г., без да има необходимост от нормативни промени.
Изграждане на Система за оказване на медицинска помощ по въздуха и изграждане на оперативни площадки с хангари. Крайният срок за реализацията е 30 юни 2026 г.
„Изграждане на национална дигитална платформа за диагностика“ е още една важна инвестиция със срок за реализация 30 юни 2026 г.
В нейните рамки ще бъде създадена платформа за медицинска диагностика, която ще бъде предоставена на здравни заведения в областта на онкологията, диагностичната радиология, дерматологията и патологията, като тя ще бъде интегрирана в НЗИС.
„Инвестицията не включва нормативни промени, но има отношение към промените в законодателството в областта на е-здравеопазването“, пояснява министърът.
„Подобряване на Националната система за спешни повиквания 112“, която трябва да стане факт най-късно до 30 септември 2024 г. За нея също не са необходими нормативни промени, но тя има отношение към промени в законодателството, отнасящо се до функциите на телефон 112, обяснява проф. Сербезова.
„Развитие на извънболничната помощ“ трябва да бъде реализирана до края на 2026 г. и с нея се цели създаване на амбулатории за ИБМП, медико-социални звена за профилактично-промотивна помощ, и здравно-социални услуги в отдалечени райони с недостатъчно обслужване и изграждане на Национален интердисциплинарен център за широкообхватен скрининг.
Асена Сербезова: Шест реформи, които предстоят
„Инвестицията не включва нормативни промени във връзка с реализацията й, но ако се идентифицира необходимост, ще бъдат изготвени в заложените срокове“.
МЗ вече работи по изготвянето на проектите за стратегически и нормативните промени, свързани с Плана за устойчивост.