Асена Сербезова: Шест реформи, които предстоят
6 реформи и 7 инвестиции – това предвижда Компонент 12 от Плана за устойчивост и развитие, който засяга здравеопазването, заяви министърът в оставка проф. Асена Сербезова в парламента.
Първа реформа
„Актуализиране на стратегическата рамка на сектор „Здравеопазване“ и с нея се цели повишаване устойчивостта на системата на сътресения и повишаване на достъпа на населението до качествено и навременно здравеопазване“. Реализацията включва няколко стратегически документа – Национална здравна стратегия 2021 г. – 2030 г., Национална стратегия за психично здраве, Национална стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа, Национална стратегия за гериатрична грижа и остаряване в добро здраве – също за периода 2021 – 2030 г.; както и разработването на Национална карта за дългосрочната нужда от здравни услуги, Национален план за борба с рака и Национален план за преструктуриране на болничната помощ за периода – всички за периода 2021 – 2027 г. Индикативният график за приемането им е до края на 2022 г. като Националната стратегия за психичното здраве вече е приета от Министерски съвет.
„Изготвянето, приемането и влизането в сила на посочените стратегически документи и нормативни промени е същността на реализацията на реформата в зададения от плана срок – 31 март 2023 г., подчертава в отговора си министър Сербезова.
Втора реформа
„Развитие на електронното здравеопазване, и дигитализация на здравната система“, което трябва да бъде изпълнен до края на 2030. Тук са включени е-пациентско досие, е-рецепта, въвеждане на телемедицина – теледиагностика и телемониторинг.
Трета реформа
„Подобряване привлекателността на здравните професии, и насърчаване на по-балансирано разпределение на здравните специалисти по територията на страната, с основна цел справяне с недостига на специалисти и неравномерното им разпределение“.
Реализацията му предполага промени в ЗЛЗ, ЗЗО и разработването на механизъм за насърчаване и финансови стимули до края на април 2023, сред които – облекчаване процеса на придобиване на специалност и реимбурсиране на дейността на специалистите по здравни грижи от НЗОК до края на 2023 г. Крайният срок за разработването и влизане в сила на мерките е 30 юни 2026 г.,
Четвърта реформа
„Подобряване достъпа до първична извънболнична медицинска помощ е ИБМП“, която включва разработването на Национална стратегия за подобряване на достъпността и капацитета на първичната ИБМП и осигуряване на балансирано разпределение на медиците заедно с план за действие към нея до 31 март 2023. Ще бъде извършен анализ и при необходимост ще бъдат предложени промени в ЗЛЗ и ЗЗО, посочи министър Сербезова.
Пета реформа
„Подобряване на достъпа до превантивни скринингови дейности с основна цел подпомагане на ефективността на предоставяните здравни грижи с разработване на Национален план за развитие на широкообхватен пренатален и неонатален скрининг и скрининг на социално-значими заболявания“.
В нейните рамки е предвидено създаването на Национален интердисциплинарен скринингов център с изграждане на регионална мрежа. Стратегическите документи трябва да са готови до 31 март 2023 г. , и да се извърши анализ, от който да стане ясно необходими ли са промени в ЗЛЗ и ЗЗО, посочва министърът.
Шеста реформа
„План за съвременно здравно образование в българското училище с цел намаляване на предотвратимите заболявания. Тя трябва да бъде реализирана до 31 декември 2022 г., като за целта трябва да бъде създаден механизъм за междуинституционално сътрудничество.
Госпожо,Сербезова, ние специалистите по Здравни грижи сме отново излъгани,без финансови стимули,а говорите за недостиг на кадри,до кога?