От понеделник антиковид мерки за регионите в 1 етап по Националния пандемичен план
Противоепидемични мерки от 18 юли в региони във фаза 1 от Националния пандемичен план за справяне с пандемията от COVID-19. Това каза пред журналисти в Пловдив главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, цитиран от БТА.
Това към момента са около една трета от страната – София, Варна, Бургас, Добрич, Враца и Перник, уточни доц. Кунчев.
„Те ще бъдат въведени със заповеди на съответните директори на Регионалните здравни инспекции. А когато поне един от шестте региона влезе във фаза две, тогава вероятно ще има и национални мерки, важащи за територията на цялата страна. Мерките не са нищо особено – носене на маски в здравни и лечебни заведения, социални заведения, по възможност работа от разстояние, там, където е възможно, опит за спазване на отстояние от метър и половина“, каза доцент Кунчев и поясни, че те ще включват носене на маски в здравни, лечебни и социални заведения, по възможност – работа от разстояние, максимално опит за спазване на отстояние от 1,5 метра.
По думите му те ще бъдат въведени със заповеди на директорите на съответните Регионални здравни инспекции (РЗИ), а когато един от регионите влезе във фаза 2, ще има национални мерки, важащи за територията на цялата страна.
Доц. Кунчев обеща да съдейства а решаване на въпроса за PCR тестове в практиките на ОПЛ, тъй като броят на пациентите съсъ съмнение за Ковид-19 са не по-малко от 15 на ден.
„Ще дадем наличните тестове, които имаме в РЗИ, на здравните заведения и общопрактикуващите лекари“, каза Кунчев. По думите му вече е договорено с НЗОК да възстановят възможността за издаване на направления за бързи антигенни тестове. Личният лекар трябва да може да прави всичко, за да постави диагнозата на място и лекува пациента от първия ден, а не да се разхожда по здравните заведения, коментира Кунчев. Според него трябва НЗОК да разреши на лекарите на първа линия да издават направления и за PCR тестове.
Според главния държавен здравен инспектор ваксините пазят от тежко протичане и смърт при варианта Омикрон, но не предпазват на 100 процента от заразяване. Има много хора с трето заразяване, което показва, че и имунитетът след боледуване също се заобикаля от Омикрон варианта, допълни Кунчев. Той съобщи, че в края на септември, началото на октомври се очакват преработени ваксини, които да са по-насочени към този вариант на вируса.