Бъдещето на Националната детска болница и майчиното и детско здравеопазване
Две безплатни допълнителни ехографски акушерски проследявания и допълнително изследване за хепатит вече са включени в българското здравеопазване. Това заяви здравният министър проф. Асена Сербезова, която представи различни аспекти от здравеопазването, с акцент върху майчиното.
За здравнонеосигурените бременни се осигуряват допълнителни прегледи – 4 на брой.
Що се отнася до Националната детска болница, началникът на кабинета на Сербезова доц. Васил Пандов обясни, че министерството се ориентирало към проучване на имоти, на които да се строи – в София. За момента потенциални местоположения са имоти на Окръжна болница, на болница „Лозенец“, в „Овча купел“, при Националната болница по рехабилитация. Има имот дори в Банкя.
„Миналата година проектът за Национална детска болница беше в застой. Започнаха много проверки. Изводът от тях беше, че проектът по така зададената обществена поръчка е с невъзможен обект. От МРРБ също имаше писма, че не може да бъде реализиран. Това показа, че търсенето на най-бързото решение не винаги е най-удачно“. Това каза началникът на кабинета на министъра на здравеопазването доц. Васил Пандов по време на пресконференция в МЗ днес.
Той допълни, че механичното обединение на две структури – СБАЛ по детски болести и болница „Лозенец“, предложено от служебния министър Стойчо Кацаров, също не е било удачно решение.
„Преминаваме към следващ етап – поставяне на здрава основа, която може да отнеме няколко години. В момента тече предпроектно проучване. Да се установи дали МЗ изобщо притежава имот, който е подходящ за Национална детска болница. Ориентирахме се към проучване на недвижими имоти, които са собственост на Министерството здравеопазването или са част от капитала на публични предприятия, собственост на МЗ на територията на град София. На първо място недвижимия имот в капитала на УМБАЛ „Св. Анна“, на следващо място в УМБАЛ „Лозенец“, в Овча купел във филиала на Национална специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация, в Специализираната болница по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна Баня и на последно място във филиала на Националния комплекс по рехабилитация в Банкя“, каза доц. Пандов.
Ако нито един от тези имоти не е подходящ, държавата ще търси други имоти, които са ѝ собственост или ще се гледат общински имоти.
Що се касае до кадровата обезпеченост на болницата зам.-министъра на здравеопазването д-р Петър Грибнев сподели, че в България няма недостиг на педиатри, но те са неравномерно разпределени.
„Това, което забелязваме е, че се получава преразпределяне на педиатрите, които предпочитат доболничната помощ за сметка на болничната и се забелязва отлив в Отделенията по педиатрия. Това е, върху което трябва да работим. Иначе като специалност не се забелязва, че има недостиг в сравнение с Европа. Другото е, че има неравномерно разпределение в големите градове и по-малките населени места. Това пак опира до Здравната карта, която ще ни даде представа какви нужди от педиатри има“, каза той.
От МЗ съобщиха още, че са отпуснати 1,5 млн. лв. по проект за разширение в СБАЛ по детски болести. Директорът на лечебното заведение д-р Благомир Здравков обясни, че то вече е започнало по програма „Региони в растеж“ и ще протече на няколко етапа.