Да победиш ХИВ с една инжекция – потенциално лекарство срещу СПИН
Да победиш ХИВ с една инжекция – потенциално лекарство срещу СПИН. Ново проучване на университета в Тел Авив предполага, че това е възможно – еднократна ваксина или еднократно лечение за пациенти с ХИВ. Резултатите oт проучването са публикувани в известното списание Nature Biotechnology.
Проучването изследва модификацията на белите кръвни клетки тип В в тялото на пациента, за да се освобожди анти-HIV антитела в отговор на вируса. Д-р Ади Барзел (Dr. Adi Barzel) и студентът Алесио Нехмад (Alessio Nehmad) са ръководили проучването, проведено в партньорство с Медицинския център Сураски Ичилов (Ichilov)), Департамента по науки за живота на Джордж С. Уайз и Центъра за напреднала терапия Дотан. Проучването е проведено в сътрудничество с други изследователи от Израел и Съединените щати.
Животът на много пациенти със СПИН се подобри през последните две десетилетия в резултат на лекарства, които превърнаха болестта от фатална в хронична. Въпреки това, трябва да извървим дълъг път, преди да намерим лекарство, което може да предложи на пациентите трайно излекуване. Лабораторията на д-р Барзел е пионер в един възможен метод – еднократна инжекция. Неговият екип е разработил технология, която използва бели кръвни клетки тип В, които са генетично модифицирани в тялото на пациента, за да освобождават неутрализиращи антитела срещу причиняващия болестта ХИВ вирус.
В-лимфоцитите са бели кръвни клетки, които произвеждат антитела срещу вируси, бактерии и други патогени. Костният мозък е мястото, където се произвеждат В-клетките. Когато узреят, В-клетките се придвижват в кръвта и лимфната система, а оттам в различни части на тялото.
„Досега само няколко учени, и ние сред тях, успяхме да конструираме В клетки извън тялото и в това изследване ние бяхме първите, които направиха това в тялото и създадоха тези клетки да произвеждат желаните антитела. Генното инженерство се извършва с помощта на вирусни носители, получени от вируси, които са конструирани да не причиняват вреда, само за да доставят гена, кодиращ антитялото, до В-клетките на тялото. В допълнение, в този случай успяхме точно да въведем антитела в желаната област на В-клетъчния геном. Всички третирани моделни животни реагираха и имаха големи количества от желаното антитяло в кръвта си. Ние произведохме антитялото от кръв и установихме, че то наистина е ефективно за неутрализиране на ХИВ вируса в лабораторни стъклени съдове.“, обяснява д-р Барзел.
Защо комарите „предпочитат“ заразените с денга и Зика
Генетичното модифициране е извършено с помощта на CRISPR – технология, базирана на бактериалната имунна система срещу вируси. Бактериите използват системите CRISPR като вид молекулярна „търсачка“, за да намерят вирусни последователности и да ги изрежат, за да ги деактивират. Двамата биохимици, които разработиха сложния защитен механизъм, Еманюел Шарпентие и Дженифър Дудна, успяха да променят посоката на разцепване на всяка ДНК по свой избор. Оттогава тази технология се използва или за деактивиране на нежелани гени, или за възстановяване и вмъкване на желани гени. Дудна и Шарпентие получиха международно признание, когато спечелиха Нобеловата награда за химия за 2020 г.
Алесио Нехмад, който разработи подробно използването на CRISPR, споделя: „Ние комбинираме способността на CRISPR да насочва инжектирането на гени на правилните места, заедно със способността на вирусните носители да доставят правилните гени в правилните клетки. По този начин можем да създадем В клетки в тялото на пациента. Ние използваме два вирусни носителя от семейството на AAV, единият носител кодира желаното антитяло, а вторият носител кодира системата CRISPR. Когато CRISPR попадне на правилното място в генома на B клетката, той насочва вмъкването на правилния ген: генът, който кодира антитяло срещу ХИВ вируса, причиняващ СПИН.
В момента, обясняват изследователите, няма генетично лечение за СПИН, така че възможностите за изследване са огромни.
„Разработихме иновативно лечение, което може да победи вируса с една инжекция, което може да доведе до значително подобрение в състоянието на пациентите. Когато конструираните В клетки се сблъскат с вирус, вирусът ги стимулира и подтиква да се делят, така че ние използваме самата причина за болестта, за да се борим с нея. Освен това, ако вирусът се промени, В-клетките също ще се променят, за да се борят с него, поради което създадохме първото в света лекарство, което могат да се развият в тялото и да победят вирусите в „надпревара във въоръжаването“., коментира д-р Барзел.
„Въз основа на това изследване можем да очакваме, че през следващите години ще можем да произведем лек за СПИН, други инфекциозни заболявания и някои видове рак, причинени от вируса, като рак на шийката на матката, рак на главата и шията рак, и още по този начин.“ завършва коментара си той.
Петър Димитров
––––––––––––––––––––––
Източник: A Potential Cure for AIDS: Defeating HIV With a Single Injection
Справки: “In vivo engineered B cells secrete high titers of broadly neutralizing anti-HIV antibodies in mice” by Alessio D. Nahmad, Cicera R. Lazzarotto, Natalie Zelikson, Talia Kustin, Mary Tenuta, Deli Huang, Inbal Reuveni, Daniel Nataf, Yuval Raviv, Miriam Horovitz-Fried, Iris Dotan, Yaron Carmi, Rina Rosin-Arbesfeld, David Nemazee, James E. Voss, Adi Stern, Shengdar Q. Tsai and Adi Barzel, 9 June 2022, Nature Biotechnology.
DOI: 10.1038/s41587-022-01328-9
1 Отговор
[…] […]