Ръст на новите случаи, имунитетът и мутациите, за ковида и грипа при децата
336 са новите заразени за 22 юни – 26 повече от вторник, когато бяха открити 310 случая. Направени са 3843 теста (PCR и антигенни), а процентът на положителните проби отново се повишава – от 8,13% до 8,74 на сто.
Най-много случаи през последното денонощие са открити отново в София-град – 147, следват Варна – 29, Пловдив с 27 и Бургас – 24. Кърджали, Разград и Силистра са областите, в които няма регистрирани нови заразени.
Активните случаи се увеличават и вече са 61 747, което е със 143 повече спрямо предния отчет.
Броят на хоспитализираните лица е 284 – с 11 повече на дневна база (36 са влезли в болница, 25 са били изписани).
За последното денонощие има 5 починали – с 2 повече от вторник. Така броят на загубилите битката с вируса в България става 37 235.
Общо 24 609 медицински лица са сред официалните случаи на коронавирус, т.е. с 3 повече на дневна база. Под карантина са 2129 души, като прави впечатление.
Пациентите с отслабен имунитет заради хронични заболявания или на терапия за намаляване на способността на организма да се бори с патогени са изложени на риск от хронична инфекция и развиват някои силно мутирали варианти на коронавируса, установи изследване на специалисти от университета на Тел Авив и Медицински център Сураски, съобщи „Джерузалем пост“. Добрата новина е, че тези силно мутирали разновидности, развиващи се при пациенти с потиснат имунитет, се разпространяват по-малко сред хора с ненарушена имунна защита, отбелязва изданието.
Изследвания потвърждават, че Ковид-19 е по-опасен за децата от грипа. Почти два пъти повече хоспитализации на тримесечие на децата заради мултисистемен възпалителен синдром, свързан с COVID-19, са регистрирани през първите 15 месеца от коронавирусната пандемия, в сравнение с тези от грип през двете години преди нея, установиха американски учени, цитирани от ЮПИ, предаде БТА.
СЗО все още не е готова с резултатите от пробите с вируса на полиомиелит от Лондон
Хоспитализациите заради мултисистемен възпалителен синдром на децата са били около 400 на тримесечие, а от грип през предишните години – около 200. Освен това децата, приети в болница заради COVID-19 или мултисистемен възпалителен синдром, са се задържали там по-дълго и им е било необходимо по-инвазивно лечение, в сравнение с приетите заради грип, каза д-р Стивън Шейн от университетската детска болница в Кливланд.
Експерти се опасяват от морбили и полиомиелит заради бежанската вълна