ГЕРБ: Без санкции за болниците, които не са подписали КТД
Да не бъдат налагани ограничения в заплащането на медицински дейности от НЗОК, свързани с възнагражденията за персонал, за лечебни заведения за болнична помощ, които не са подписали отрасловия колективен трудов договор, действащ за съответния период. Това предлагат от ГЕРБ да бъде записано в преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение на бюджета на НЗОК 2022.

Според вносителите на предложението, санкционирането ще има тежки икономически последици не само за ръководителите на трзи болници, но и за работещите в тях.
„В разрез с императивни правни норми НЗОК и БЛС вмениха на лечебните заведения за болнична медицинска помощ да се съобразяват с разпоредби на Колективен трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“ (КТД) 2022г. относно възнагражденията на персонала. Разпоредбите по анекса на НРД за медицинските дейности за 2020 – 2022г. предвиждат санкционни последици за лечебните заведения за болнична медицинска помощ при неспазване на съдържащите се в тях правила за поведение под формата на определени по-ниски единични цени за изпълнената от „нарушителите“ медицинска дейност. Прилагането им ще причини на изпълнителите на болнична помощ, които не успеят да се съобразят с разпоредбите, преки финансови загуби в особено големи размери. По предварителни данни, размерът на преките загуби, които само най-големите болници страната биха калкулирали за периода 1 април – 31 декември 2022 г., възлизат на повече от 50 млн. лв.“, пишат в мотивите си вносителите.
„Загуби в подобни размери са непосилни за повечето търговски дружества у нас, а лечебните заведения за болнична медицинска помощ, чиито основни приходи са от работата по договорите, сключвани с НЗОК, не биха могли по никакъв начин да компенсират такива вреди. С обжалваните текстове ще се задълбочат всички проблеми, свързани с хроничното недофинансиране на болничната медицинска помощ. Ще се влоши финансовото състояние на лечебните заведения за болнична помощ, ще се препятства изпълнението на инвестиционните им програми, възможностите за внедряване на нова медицинска апаратура, за задържане и привличане на квалифицирани кадри. Независимо, че горепосочените разпоредби на чл. 368а от НРД за медицинските дейности за 2020 – 2022г. са приети от НЗОК и от БЛС в очевидно противоречие с изричните императивни изисквания на Конституцията на Република България, Закона за нормативните актове, Закона за здравното осигуряване, те са факт. Ние, като народни представители сме длъжни да предприемем необходимите мерки, за да предотвратим настъпването на катастрофалните последици от тяхното прилагане. Имаме възможност, чрез Закона за бюджета на НЗОК, да компенсираме лечебните заведения за болнична медицинска помощ и да не допуснем същите да претърпят пагубни за тяхното функциониране и съществуване вреди“, казват още от ГЕРБ.
В предложенията им е записано още, че разликата в цените на клиничните пътеки преди и след 1 май 2022 г. трябва да бъде изплащана на лечебните заведения от Касата под формата на компенсации. „Прилагането на предложените текстове не би трябвало да има никакво отражение върху вече направените разчети за разходите на НЗОК, тъй като при изготвянето на бюджетната рамка е следвало да се вземат предвид именно цените в графи „Цена за периода 1.05.2022г. – 31.12.2022г.“, казват от партията.