Доц. Мангъров: „В нашата част на света няма условията за разпространение на маймунска шарка при нормални обстоятелства
„Аз не съм виждал до момента маймунска шарка. Имал е някаква температура и този обрив, който има. При положение, че е чужденец и с тези симптоми са се усъмнили за маймунска шарка и са го потвърдили“. Това заяви доц. Атанас Мангъров, по повод двата потвърдени случап на маймунска шарка в България, по информация на Министерството на здравеопазването.

„Имал е някаква температура и този обрив, който има. При положение, че е чужденец и с тези симптоми са се усъмнили за маймунска шарка и са го потвърдили“, каза още доц. Мангъров.
Заболелите са мъже на възраст съответно на 41 г. и на 44 г. и са хоспитализирани в лечебни заведения на територията на столицата и са в добро общо състояние. Лабораторните проби, изпратени от лечебните заведения, са потвърдени в Националния център по заразни и паразитни болести чрез специфични real time PCR анализи.
По-младият мъж е постъпил на 20 юни в Катедрата по инфекциозни болести на ВМА със съмнения за варицела. В резултат на направените в широк обем изследвания, в това число и в Националния център по заразни и паразитни болести, е потвърдена диагнозата маймунска вариола. Към момента пациентът се намира в добро състояние, с обратно развитие на обрива. Още с постъпването му в болницата е изолиран в самостоятелна стая, като са предприети всички необходими предпазни мерки, съобщиха от лечебното заведение.
По първоначални данни и двамата заболели съобщават за пътувания в чужбина в рамките на предходните две седмици – съответно в Испания и във Великобритания, без да дават информация за контакт с болни от маймунска вариола.
Един от инфектираните се лекува във Военномедицинската академия. Той постъпва там в понеделник със съмнения за варицела, но изследванията показват, че става дума за маймунска вариола. Пациентът се подобрява.
Единият от двамата заболели постъпва с обрив в столичната Инфекциозна болница преди дни.
При другия мъж, който е в инфекциозната болница, заболяването също протича леко – температура и обрив.
И двамата са пътували през последните две седмици зад граница – в Испания и във Великобритания, но не са дали информация за контакт с болни.
Близките контактни на заболелите да бъдат следени за симптоми в продължение на 21 дни, съветват експерти. „В нашата част на света няма условията за разпространение на този вирус при нормални обстоятелства. Заразяването с маймунска шарка става при много близък контакт“, допълни доц. Мангъров.
Състоянието и на двамата мъже се подобрява. Наскоро те са пътували в чужбина. „Не става дума за разпространение на заболяването у нас. Техните контакти тепърва ще се установяват, тъй като тече в момента епидемичното проучване. Риск от епидемия няма нито у нас, нито в света. Става въпрос за единични случаи, които заразяват най-близките контактни до тях и то на много близко разстояние, или са контакт кожа до кожа“, отбеляза проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ.
1 Отговор
[…] Два потвърдени случая на маймунска шарка в България […]