Първо пълно секвениране на ДНК на маймунската шарка в Швейцария
Пълната ДНК последователност на вируса на маймунска шарка от първите два случая, открити в Швейцария на 21 и 24 май 2022 г., е публикувана от Женевския център за нововъзникващи вирусни заболявания към университетските болници в Женева (HUG) и Университета в Женева (UNIGE).

Женевският център за нововъзникващи вирусни заболявания споделя първите резултати от секвениране на генома за маймунска шарка от Швейцария. Тази важна стъпка ще позволи по-нататъшен анализ и сравнение с геномни последователности от други страни. Според предварителните резултати, вирусната последователност на първите два случая в Швейцария е геномно свързана със случаи, докладвани в няколко други страни в контекста на настоящата епидемия. Екипът на Националната референтна лаборатория за нови вируси (CRIVE) споделя своя геном с научната общност чрез платформата Genbank.

Защо маймунската шарка не е Covid-19
Четири случая на маймунска шарка са потвърдени чрез PCR тест в Швейцария от вирусологичната лаборатория HUG, част от CRIVE, която е натоварена от швейцарската федерална служба за обществено здраве (FOPH) да проследява подобни събития. Тези случаи са част от по-голямо и по-необичайно огнище, което продължава в много страни в Европа, Южна и Северна Америка и Австралия, където са потвърдени повече от 400 случая, откакто е докладван първият случай в Обединеното кралство, според World Здравна организация (СЗО), 7 май 2022 г.

Учени за факторите за разпространението на маймунската шарка
Вирусът може да бъде идентифициран с PCR тест, особено в засегнатите области и други проби. Диагнозата днес се основава на тестове, разработени от специализирани лаборатории като тази в Женева. За да даде възможност на други лаборатории в Швейцария и по света да интегрират този тест в своето портфолио от тестове за ортопоксвируси, CRIVE споделя своя протокол.
