Ново лечение на на ювенилната миеломоноцитна левкемия
Проучване върху ювенилната миеломоноцитна левкемия (JMML), предполага противовъзпалително лечение като възможно ново лечение на болестта. Това показват данните от доклад, публикуван на 10 май 2022 г. в списание eLife.
Ювенилната миеломоноцитна левкемия (JMML) – форма на рак на кръвта – е най-честа при деца под четири години. 10% от всички случаи се срещат при новородени на възраст под три месеца. Всяка година едно до две от един милион деца са диагностицирани с JMML. Заболяването представлява приблизително 1,6% от всички ракови заболявания, свързани с кръвта. По-често се среща при мъжете, като момчетата са почти два пъти по-склонни да развият JMML, отколкото момичетата.
Точните основни причини за JMML са неясни, но почти всички пациенти ще имат мутация в гена RAS или ген, който влияе върху нивата на активиране на ДНК-модифициращи Ras протеини в кръвните клетки. Понастоящем алогенната трансплантация на хемопоетични стволови клетки е единственото успешно лечение за повечето пациенти, въпреки че последните постижения показват обещаващи резултати.
Техните резултати при пациенти с риба зебра и JMML предполагат, че противовъзпалителните агенти могат да бъдат нов подход за борба с болестта.
JMML е силно агресивен рак на кръвта с лоши резултати за пациентите. Децата с болестта на Нунан (NS), сравнително често срещан синдром на развитието, са изложени на висок риск от развитие на подобно на JMML заболяване, наречено миелопролиферативна неоплазма, което по-късно може да прогресира до JMML. Мутациите в гена PTPN11, кодиращ протеин тирозин фосфатаза SHP2, са най-честата генетична причина за JMML и NS.
„Хемопоетичните стволови клетки и прогениторните клетки се считат за клетки, получени от JMML“, казва водещият автор Мая Солман, научен сътрудник в института Hubrecht, Утрехт, Холандия. „В момента трансплантацията на хемопоетични стволови клетки е единственото лечение на заболяването, но процентът на рецидив е 50%. С толкова ограничени възможности за лечение на JMML, ние искахме да разберем по-добре как се развива болестта, за да идентифицираме други възможни начини за борба с нея.
За да направят това, Солман и неговият екип използваха нов модел на зебра с SHP2 мутация, еквивалентна на най-честата мутация при пациенти с НС, която може да причини JMML. Те използваха техника, наречена транскриптомика на единични клетки, за да изследват нивото на генна експресия в животински хематопоетични стволови клетки и прогениторни клетки. Анализът показа увеличаване на броя на прогениторните клетки на моноцитите и макрофагите в рибните ембриони и че тези клетки експресират гени, свързани с имунния отговор.
След това екипът сравнява тези резултати с техния анализ на хематопоетични стволови клетки и прогениторни клетки, съдържащи SHP2 мутации от костния мозък на пациенти с JMML. Те открили в тези клетки същия модел на експресия на провъзпалителни гени, както при рибата зебра.
Накрая те лекували ембрионите на зебрата с противовъзпалително лекарство, наречено дексаметазон. Те открили, че лекарството помага за спасяването на подобни на JMML кръвни дефекти при риби, което предполага, че противовъзпалителните лекарства един ден могат да бъдат важна стратегия за лечение на JMML.
„Нашата работа разкрива поразителни прилики в провъзпалителния отговор на клетките на човека и зебра, съдържащи SHP2 мутации и показва, че понижаването на този отговор може да подобри подобни на JMML симптоми в модел на зебра,“ заключава старши автор Йерун ден Хертог, ръководител на екипа и мениджмънт. директор директор на института Hubrecht и професор по зоология на молекулярното развитие в университета в Лайден, Холандия. „Заедно тези резултати поставят основата за бъдещи изследвания за тестване на ефективността на противовъзпалителните лекарства като потенциален нов подход за лечение на пациенти с JMML.“
Петър Димитров
–––––––––––––––––––––––––––––
Справка: “Inflammatory response in hematopoietic stem and progenitor cells triggered by activating SHP2 mutations evokes blood defects” by Maja Solman, Sasja Blokzijl-Franke, Florian Piques, Chuan Yan, Qiqi Yang, Marion Strullu, Sarah M Kamel, Pakize Ak, Jeroen Bakkers, David M Langenau, Hélène Cavé and Jeroen den Hertog, 10 May 2022, eLife.
DOI: 10.7554/eLife.73040
Източник: New Treatment for Highly Aggressive Blood Cancer, Sci-Tech-Daily