Надзорниците решиха размера на финансиране на новите дейности в болниците
60% за нови дейности в болници и 100% само ако са нови за региона. Това е решението на Наздония съвет на НЗОК, става ясно от стенограмата от заседанието, проведено на 19 май. Причината е, че тази дейност е нова само за болниците, но не и за региона.

Решението на кои болници трябва да се разрешат нови дейности и на какъв принцип, е предшествано от сериозен спор между членовете на надзорния съвет.
Позицията на НЗОК винаги е еднозначна: „Относно възможности за финансиране за заявени (от която и да е болница) нови медицински дейности НЗОК счита, че е възможно в рамките на досега съществуващите финансови параметри, определени на лечебното заведение“. Т.е., НЗОК по никакъв начин в нито едно от писмата за разрешения не заявява готовност да увеличи бюджета на някое лечебно заведение, което според мен е област за подобрение, тъй като има някои нови болници или изцяло нови клиники и ми звучи странно да не се поема ангажимент за допълнителни средства“, казва представителят на Министерството на финансите Естел Василева.
Позицията на г-жа Василева е контрирано от представителят на КТ „Подкрепа“ Тодор Василев, който заявява: „Ние сме на ниво да разпределим бюджета по РЗОК и затова е важно тези дейности да ги сложим там, където им е мястото, за да няма след това искания за допълнителни средства“, което обаче не убеждава Естел василева.
„Бизнес плановете са на база за 3-4-5 годишни периоди и становището на НЗОК не можело да бъде водещо за това какъв бюджет може да бъде определен или не. „Това е един темплейтен отговор, който тук вече на вас оставям преценката дали трябва така да се направи или не. Всяка една от болниците е прикачила бизнес план, който казва какви са очакваните приходи от НЗОК съответно за три-петгодишен период. Бих искала сега ние като Надзор да минем през тези документи и да вземем информирано решение единодушно на кои болници какъв допълнителен лимит за нови дейности ще включим в бюджета“, категорична е тя.
Г-жа Василева изнася информация, илюстрирайки ситуацията.
Според нея МБАЛ „Иван Скендеров“ – Гоце Делчев имала ново неонатологично отделение, като бизнес планът е с 10% повишаване на приходите от Касата през 2022 г. „Малко или много те са по 95 хил. лв. на месец при 617 хил. лв. на месец миналата година, т.е. над 10% е, но това е тяхната оценка“, казва тя.
Според представителя на КНСБ д-р Иван Кокалов обаче определящ трябва да бъде броят на ражданията, защото, ако няма раждание + няма нужда и от неонатологично заведение „Там може провизорно да смятат, че е 10%, а то може да е само 1 – 2%. Така трябва да се смята, а не с пари, защото става въпрос за случаи. Ако там пада раждаемостта, значи би трябвало да спада използването на неонатологичното отделение, което значи, че по-малко пари трябва да им се отделят. Трябва логически да се разсъждава, а не да се гледат парите колко миналата година и те са решили, че с 10%. Ами ако няма раждания, ако те спаднат много? Това значи, че това неонатологично отделение няма да работи. Много моля!“, аргумрнтира се д-р Кокалов.
Естел Василева продължава с информация за „Сърце и Мозък“ – Бургас.
„Отиваме на „Сърце и Мозък“, гр. Бургас, където бизнес планът им е абсолютно категоричен, че от 2021 г. до 2024 г. те планират 10 млн. лв. годишни приходи от НЗОК“ – казва тя и продължава: „Ние в момента сме доста над тази сума. И годишно в отчета е написано, сега искам да ви го цитирам, за да сме максимално коректни. Като съпоставка със здравната карта няма да коментирам въобще, тъй като това е нещо, което имат други институции да кажат. Но, това е отчета от ИАМН и се казва: „по този начин не се изменя капацитетът на лечебното заведение по съответните специалности. Съответно промяната не би следвало да доведе до засилване на натиска върху публични или частни разходи за здравеопазване. Това обстоятелство се потвърждава от постъпило становище от НЗОК относно разкриването на нови дейности“. Как това решение е влязло при положение, че се дават толкова много нови дейности, не мога да кажа. Така че оставям на Надзора да прецени каква сума за това лечебно заведение да бъде определена. В момента не съм я включила. Така че ще се радвам да имаме дискусия в тази връзка, особено при положение, че повечето нови дейности за лечебното заведение не са нови за региона.
Според д-р Кокалов РЗОК-Бургас трябва да прецени от тези нови дейности колко трябва да бъдат допуснати и да предложи бюджета на „Сърце и Мозък“ да бъде увеличен в зависимост от това.
Управителят на Здравната каса проф. Петко Салчев от своя страна уточнява, че тази година има нови дейности и увеличение на бюджета. „Може да е 200 млн. лв., те трябва да бъдат предвидени в това увеличение, а не да се взима от други болници. Това е логиката на този бизнес процес, наречен болнична помощ. Защото, ако им кажем – ние ще ви дадем и те ще кажат – защо е увеличен бюджетът с 200 млн. лв., като не ми давате тези неща. И това, което г-жа Василева каза, аз категорично ще искам промяна в закона, ние да не даваме становище пред ИАМН, защото всички си измиват ръцете с Касата“ и предлага да бъдат приети всички нови дейности без тези на МБАЛ „Сърце и Мозък“, защото смята, че там има проблем.
Проф. Салчев допълва, че вече разпределени стойности не могат да бъдат пипани. „Ето в Силистра е открита нова кардиология, или инфекциозното отделение на „Софиямед“. Какво, ще им ги откажем ли тази година? Ако разпределим сега бюджетите, без да се съобразим с тези нови дейности, не могат да предложат след това нищо по закон. От къде ще ги вземат при това преразпределение?“, пита той и допълва, че за УМБАЛ „Софиямед“ бъдат отказани допълнителните средства, София ще остане без второ инфекциозно отделение.
В заключение надзорниците се съгласяват, че предложеното от регионалните каси месечно увеличение, ще бъде ревизирано до 60% от сумите, които са предложили за дейности, които не са нови за региона, а дейности, които са нови за региона, ще бъдат финансирани със 100% към бюджета на районната каса.
Пълния текст от стенограмата може да видите ТУК.