Платено кръводаряване – по закон
Държавата да започне да плаща за кръв и кръводаряване от догодина предвижда проект на изменение на Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането.
Проектът е внесен в парламента от депутата от БСП проф. Георги Михайлов, депутатите от „Има такъв народ“ доц. Силви Кирилов и д-р Ивайло Христов, депутата от „Демократична България“ д-р Александър Симидчиев и депутата от „Продължаваме промяната“ доц. Антон Тонев.
Кръводарителят да получи подкрепително-тонизираща храна за деня на кръводаряването в размер на 15 лв.; както и ваучер за сума в размер, равен на 50 на сто от дневното трудово възнаграждение, изчислено въз основа на средната работна заплата за страната и два дни допълнителен платен отпуск.
В разхода по взимането на стандартна кръв се включват и разходи на лечебното заведение по промоция на кръводаряването и вземането на кръвта в размер на 15 лв., без стойността на медицинските изделия, които са предоставени безвъзмездно.
Непосредствените разходи (разходите за транспорт до мястото на кръводаряване) на кръводарителя до 35 лв. се възстановяват от лечебното заведение, осъществило вземането на кръвта, въз основа на представен документ, удостоверяващ размера на разходите за дарената кръв. Центровете за трансфузионна хематология възмездяват лечебните заведения за всяка единица доставена кръв, отговаряща на изискванията на стандарта по трансфузионна хематология, в срок до два месеца от представянето на фактура.
Когато кръвта е взета при спешни случаи и при липса на налични количества от необходимата кръвна група в съответния център за трансфузионна хематология; за производство на ваксини, серуми и имуноглобулини; за научноизследователски и диагностични цели в медицината, един литър кръв се заплаща на донора от лечебното заведение, осъществило вземането в размер от 120 до 180 лв.
Необходимите средства за кръводаряване, както и средствата за прилагане на Националната система за ранен контрол и превенция живота и здравето на реципиента (NAT) се осигуряват от държавния бюджет чрез трансфер по бюджета на Министерство на здравеопазването.
В проекта е записано още, че Националната програма за промоция на даряването на кръв и кръвни съставки, изготвяна от МЗ, ще се изготвя съвместно с министъра на отбраната, министъра на образованието и науката, Българския червен кръст, представителните работодателски организации, регистрирани по реда на Кодекса на труда, Съвета на ректорите на висшите училища в България и средствата за масово осведомяване.
Според проекта изменението трябва да влезе в сила от 1 януари 2023 г.
Законопроекта можете да видите ТУК.
1 Отговор
[…] Платено кръводаряване – по закон […]