Проучване: Нови ефекти на ибупрофена и аспирина
Болката и възпалението обикновено се лекуват с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен и аспирин. Въпреки това, дори при едни и същи дози, различните НСПВС могат да имат неочаквани и необясними ефекти върху много заболявания, включително сърдечни заболявания и рак. Проучване на Йейлския университет, публикувано на 23 май в списание Immunity, разкри неизвестен досега процес, чрез който някои НСПВС действат в тялото.

Откритие може да обясни защо подобни НСПВС дават различни клинични резултати и може да повлияят на начина, по който тези лекарства се използват в бъдеще.
Досега се смяташе, че противовъзпалителните ефекти на НСПВС възникват единствено чрез инхибирането на определени ензими. Този механизъм обаче не отчита многото клинични резултати, които се различават в различните групи лекарства. Например, някои НСПВС предотвратяват сърдечни заболявания, докато други ги причиняват, някои НСПВС са свързани с намаляване на колоректален рак, а различни НСПВС могат да имат широк спектър от ефекти върху астмата.
НСПВС се отпускат с рецепта и без рецепта. Използват се при температура и болка при главоболие, настинка, грип и артрит. Примери за предписани НСПВС включват ибупрофен, напроксен, диклофенак и целекоксиб. Ибупрофен и напроксен също се предлагат без рецепта в по-ниски дози под марки като Advil, Motrin и Aleve.
Сега, използвайки клетъчни култури и мишки, учени от Йейлския университет откриха различен механизъм, чрез който групата на НСПВС намалява възпалението. И този механизъм може да помогне да се обяснят някои от тези любопитни ефекти.
Проучването установи, че само някои НСПВС, включително индометацин, който се използва за лечение на артрит и подагра, и ибупрофен, също активират протеин, наречен свързан с еритроида ядрен фактор 2 или NRF2, който в допълнение към многобройните си действия задейства анти-възпалителни процеси в тялото.
„Интересно и вълнуващо е, че НСПВС имат различен механизъм на действие от този, който беше известен преди“, каза Анна Айзенщайн (Anna Eisenstein), професор в Медицинското училище в Йейл и водещ автор на изследването. „И тъй като хората използват НСПВС толкова често, важно е да знаем какво правят в тялото.“
Изследователският екип не може да каже със сигурност, че неочакваните ефекти на НСПВС се дължат на NRF2 – това ще изисква повече изследвания. „Но мисля, че тези резултати говорят за това“, каза Айзенщайн.
В момента проф. Айзенщайн изучава дерматологичните ефекти на някои лекарства – причиняващи обриви, обостряне на уртикария и обостряне на алергии – и дали те са медиирани от NRF2.
Изследователите отбелязват, че това откритие все още не е потвърдено при хора. Но ако е така, резултатите могат да повлияят на това как се лекува възпалението и как се използват НСПВС.
Например, няколко клинични проучвания оценяват ефективността на лекарствата, които активират NRF2 при лечението на възпалителни заболявания като болестта на Алцхаймер, астма и различни видове рак; това проучване може да предостави информация за потенциала и ограниченията на тези лекарства. В допълнение, НСПВС могат да се предписват по-ефективно в бъдеще, като NRF2-активиращите НСПВС и не-NRF2-активиращите НСПВС се прилагат при заболяванията, които е най-вероятно да лекуват.
Проф. Айзенщайн казва, че резултатите могат да сочат и изцяло нови употреби на НСПВС.
NRF2 контролира голям брой гени, участващи в широк спектър от процеси, включително метаболизъм, имунен отговор и възпаление. И този протеин участва в процесите на стареене, дълголетие и намаляване на клетъчния стрес.
„Фактът, че NRF2 прави толкова много, предполага, че НСПВС могат да имат други ефекти, полезни или неблагоприятни, които все още не сме търсили.“ – коментира още проф. Айзенщайн.
Петър Димитров
––––––––––––––––––––––––––––––––––
Източник: New Research May Explain Unexpected Effects of Common Painkillers Including Ibuprofen and Aspirin , SciTechDaily
Справка: “Activation of the transcription factor NRF2 mediates the anti-inflammatory properties of a subset of over-the-counter and prescription NSAIDs” by Anna Eisenstein, Brandon K. Hilliard, Scott D. Pope, Cuiling Zhang, Pranali Taskar, Daniel A. Waizman, Kavita Israni-Winger, Hui Tian, Harding H. Luan and Andrew Wang, 18 May 2022, Immunity.
DOI: 10.1016/j.immuni.2022.04.015