Югоизточна Европа ли „крепи“ болниците в Германия
„Ситуацията с кадрите в нашите клиники, в старческите домове и в службите за амбулантно обслужване на възрастни хора се влошава постоянно. Ако в скоро време не се вземат спешни мерки, системата ще колабира“. Това сподели президентът на Германската лекарска камара Клаус Райнхард по време на Конгрес на лекарите в Берлин.

Оказва се, че много германски медици работят в Швейцария, където заплащането е по-добро, а натоварването – по-малко. За да не останат германските болници празни, те наемат лекари отвън – напр. от Чехия или др. Източни страни, в които ситуацията вече е критична.
Недостигът на кадри се усеща твърде силно в здравните служби, а много болници в Германия функционират само благодарение на „внесените“ лекари от чужбина – пак от страните в Югоизточна Европа, които продължават да захранват германското, и не само, здравеопазване. Дефицитът на кадри в дългосрочен план, в тези страни България, Румъния и Сърбия, се задълбовава все повече, а липсват програми за решаването му.
Оказва се, че в Германия местата за медицина в университетите са ограничени, а броят на кандидатите е огромен. Всяка година за наличните близо 11 000 места за следване кандидатстват над 60 000 души. Според Райнхард, увеличаването на местата за медицина с 3 000 до 5 000 бройки би помогнало да се облекчи ситуацията в средносрочен план. Затова много млади германци се отправят към България и други страни в Източна Европа. Там успяват да осъществят мечтата си.
През последните години все повече млади германци се записват да следват медицина или стоматология именно в източноевропейските страни. А и записването там става много по-лесно, отколкото в Германия, където едно място се оспорва от петима кандидати. Освен това докато университетите във Федералната република изискват от кандидат-студентите по медицина среден успех 1,2 (единицата е най-високата оценка в Германия, а шестицата най-ниската), то за чужденците в България, Румъния и други източноевропейски страни няма такива условия. „В някои германски университети дори и успех 1,2 е недостатъчен, а кандидат-студентите с по-ниска диплома нямат никакви шансове да бъдат приети. Същевременно Германия изпитва остра нужда от медицински кадри“, казва в интервю за Дойче Веле Хендрик Лол, директор на фирма StudiMed.
Като решение на проблема лекарската камара вижда приема на повече студенти по медицина, по-добър кризисен мениджмънт.