Дигитализацията в здравеопазването – по-добро планиране и по-малко лекарски грешки
„Защо в медицината се допускат грешки? Причините в повечето случаи не са организационни, нито са резултат от незнание. Причините най-често са когнитивни, определят се от особеностите на човешкото подсъзнание и за заложени дълбоко в човешката психика. Прието е да се обозначават като „psychological bias“. Това подчерта неврохирургът чл.-кор. проф. Николай Габровски, зам.-директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, в лекцията си пред форума „Дигитално здраве“, организиран от в-к„Капитал“.

Проф. Габровски изтъкна ролята на дигитализацията в здравеопазването като съществен фактор за избягване на грешки, включително и в неврохирургията.
Той спря вниманието си на три модерни технологични подхода, върху които се градят успехите на неврохирургичните интервенции днес – 3D принтирането, невронавигацията и роботизацията.
Неврохирургът бе категоричен, че тези технологии помагат във всяка стъпка от контакта на пациента с неговия лекар – от влизането в кабинета и първия преглед до излизането от болничното заведение и започването на възстановителния процес.
Според чл.-кор. проф. Габровски предимствата на 3D принтирането, невронавигацията и роботизацията от една страна са във възможностите, които те дават в началото при поставянето на диагноза, при това с точност, която пред години и десетилетия е била немислима. На второ място те позволяват интервенцията да се планира и това важи както за операциите в черепно-мозъчната, така и в спиналната неврохирургия. Използването им позволява създаването на персонализирани модели за хирургична работа, което съкращава времето на интервенцията, намалява рисковете за пациента както от самата интервенция, така и от дългото пребиваване в болнична среда, като в много по-висока степен дава шансове за бързо възстановяване без усложнения.
Индивидуализирането на лечебния процес е много важно предимство, което се постига по този начин, и освен добрите лечебни резултати, има възможност и за постигането на по-добри естетични решения, което също не е маловажно за самочувствието на пациента, посочи той.
За тези методи вече не се говори като за теория, на много места те се прилагат, все повече са медиците, обучени да работят с тези технологии. Те са пътят на бъдещето, обобщи чл.-кор. проф. Габровски.